PJ: NILS PETTER MOLVAER TRIO

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Scena Bajka, Gliwice
Data: 
24.10.2012

Palm Jazz

NILS PETTER MOLVAER TRIO

Nils Petter Molvaer – trąbka
Stian Westerhus – gitara
Erland Dahlen – perkusja

Nils Petter Molvaer - Trębacz, kompozytor i producent, który W swej twórczości łączy wiele gatunków muzycznych: jazz, ambient, house, electronic. Mieszając je, dąży do uzyskania możliwie głębokiej intensywności dźwięków. Od dzieciństwa interesował się muzyką, zachęcany do tego przez swego ojca – również muzyka. Grał W szkolnych zespołach i klubach. W 1979 r. wyjechał z Sula na studia do konserwatorium W Trondheim, gdzie szybko rozwinął swój oryginalny styl, zyskując opinię jednego z największych talentów muzycznych W Norwegii. Molvaer był wówczas pod wpływem różnych inspiracji muzycznych – Milesa Davisa, Dona Cherry'ego, Billie Holiday, Briana Eno, Joni Mitchell i Billa Laswella. Jego zainteresowanie zarówno muzyką akustyczną, jak i elektryczną przełożyło się na łatwość poruszania się pomiędzy dźwiękami spod znaku popu, rocka, funku czy jazzu. Te umiejętności i możliwości sprawiły, że stał się bardzo poszukiwanym partnerem do różnych przedsięwzięć. Po doświadczeniu z norweskim combo „Masqualero” Molvaer został zaproszony do współpracy z ECM przez jej szefa Manfreda Eichera, m.in. do nagrań z Robynem Schulkowskym. Jako lider zadebiutował W 1997 r. albumem „Khmer", który swoją hipnotyczną muzyką zrobił duże wrażenie na słuchaczach i krytykach. Płyta została nagrodzona m.in. German Record Critics Award i norweską Grammy.

Stian Westerhus - Norweski wirtuoz gitary znany ze swojego eksperymentalnego stylu. Kompozytor. Posiada niesamowitą prezencję sceniczną i ogromną wyobraźnię muzyczną, mistrz improwizacji. Członek Monolothic, PUMA, Nils Petter Molvaer Band, jak również solista. Producent ostatniego albumu Nilsa Pettera Molværa – „Baboon Moon”.

Erland Dahlen - Norweski perkusista kojarzony z muzyką experimental electronic jazz. Kompozytor, producent. Grał min. z taki artytami, jak: Madrugada, Hanne Hukkelberg, Serena Maneesh, Mathias Eick, Arve Henriksen, Mike Patton.

Scena Bajka, godz. 19:00