PJ: MICHEL PORTAL & BOJAN Z / VITOUS, ŚMIETANA, KOCHAN TRIO

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko”, Gliwice
Data: 
11.10.2012

Palm Jazz

MICHEL PORTAL & BOJAN Z / VITOUS, ŚMIETANA, KOCHAN TRIO

MICHEL PORTAL & BOJAN Z 

Michel Portal - Uznany W świecie klarnecista i kompozytor. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych francuskich muzyków jazzowych i nazywany architektem współczesnego europejskiego jazzu. Nie zamyka się W świecie tego jednego gatunku muzycznego. Jest również wykonawcą muzyki klasycznej i współczesnej oraz twórcą muzyki filmowej (trzykrotnie jego kompozycje do filmów zdobywały najwyższe nagrody). Współpracował zarówno z uznanym na całym świecie autorytetem W dziedzinie muzyki klasycznej – Pierrem Boulezem, jak i z wybitnym kontrabasistą jazzowym Miroslavem Vitousem, a także gwiazdą muzyki francuskiej Sergem Gainsbourgiem.

Bojan Z - (Bojan Zulfikarpašić) to wielokrotnie nagradzany serbski pianista jazzowy, obecnie tworzący we Francji. Początkowo występował na jugosłowiańskiej scenie muzycznej, wykonując zarówno jazz, jak i muzykę rockową. Po przeprowadzce do Paryża powoli zdobywał doświadczenie i rozgłos na europejskiej arenie jazzowej, współpracując min. z takimi artystami jak: Noël Akchoté, Julien Lourau, Magic Malik, Henri Texier, Michel Portal, Karim Ziadm, Kudsi Erguner. Wyraźny ślad we wszystkich projektach, W których artysta bierze udział, zostawia mieszanka tradycyjnego jazzu z domieszką inspiracji bałkańskich. Bojan z jest laureatem nagrody dla Muzyka Roku Francuskiej Akademii Jazzu (2002) i European Jazz Prize (2005) dla najlepszego europejskiego artysty jazzowego. Tę prestiżową nagrodę przyznało jury złożone z krytyków muzycznych z 23 krajów Europy.

VITOUS, ŚMIETANA, KOCHAN TRIO

Miroslav Vitous - Wybitny czeski kontrabasista jazzowy. Absolwent Konserwatorium Praskiego. Po ukończeniu stypendium naukowego na słynnej Berklee College of Music W Bostonie pozostał na emigracji, przenosząc się z Bostonu do Nowego Jorku. od połowy lat 60. gra koncerty i nagrywa W studiu z takimi artystami jazzu jak: Bob Brookmeyer, Chick Corea, Miles Davis, Art Farmer, Stan Getz, Charlie Mariano, Herbie Mannem, Larry Coryell, Jan Hammer, Freddie Hubbard i wielu innych. Współzałożyciel, wraz z pianistą Joe Zawinulem i saksofonistą Waynem Shorterem, legendarnego zespołu Weather Report. Nagrywa dla prestiżowej niemieckiej wytwórni ECM. Przez ostatnich kilkanaście lat pogłębiał wiedzę na temat elektroniki i samplingu, komponując i nagrywając swoje produkcje W towarzystwie m.in. Jana Garbarka, Stanleya Clarke'a, Jacka DeJohnette’a, Johny’ego McLaughlina i Randy’ego Breckera.

Jarosław Śmietana - Wybitny polski gitarzysta jazzowy, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej W Katowicach. Współpracował z wieloma gwiazdami muzyki jazzowej. Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia W dziedzinie kultury oraz Fryderyka W roku 1998 za album „Songs and Other Ballads". Wykładowca W Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Koncertował i występował na festiwalach na całym świecie, wielokrotnie W USA. W swojej karierze grał z całą czołówką polskiego jazzu (np. ze Sławomirem Kulpowiczem, Henrykiem Majewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Zbigniewem Seifertem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, ale także Ewą Bem czy Andrzejem Zauchą) i wieloma światowymi gwiazdami, W tym: Artem Farmerem, Freddiem Hubbardem, Eddiem Hendersonem, Joe Zawinulem, Garym Bartzem, Carterem Jeffersonem, Vincem Mendozą, Johnem Abercrombiem, Hamietem Bluiettem, Idrisem Muhammadem, Ronniem Burragem, Harviem Swartzem, Mikiem Sternem, Jackiem Wilkinsem, Cameronem Brownem, Andym McKeem, Gregiem Bandym, Davidem Gilmorem i Dave’em Friedmanem.

Jacek Kochan - Kompozytor, aranżer, perkusista, absolwent ASP W Krakowie. W 1981 roku wyjechał do USA, a następnie kilka lat później przeniósł się do Kanady. W latach 90. powrócił do Polski. Muzycy, z którymi grał, to min.: Dave Liebman, Greg Osby, Marc Copland, John Abercrombie, Gary Thomas, Joey Calderazzo, Kenny Wheeler, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko.

Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko”, godz. 19:00