PIOTR WYLEŻOŁ TRIO

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Sala koncertowa Sanatorium Marconi, Busko Zdrój
Data: 
06.09.2012

PIOTR WYLEŻOŁ TRIO

Piotr Wyleżoł - piano
Michał Barański - double bass
Łukasz Żyta – drums

Piotr Wyeżoł - jeden z najlepszych polskich pianistów. Absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w 2001 roku. W czasie studiów laureat wielu nagród, m.in. międzynarodowego konkursu improwizacji jazzowej w Katowicach oraz Jazz Juniors w Krakowie. Otrzymał Klucz do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej a także nagrodę indywidualną dla najlepszego instrumentalisty na festiwalu „Jazz nad Odrą”. Występował na wielu festiwalach (m.in. „Jazz Baltica”, „Leverkusen Jazz Tage”, „Jazz Jamboree”) i salach koncertowych ( jak Royall Albert Hall w Londynie czy „Olympia” w Paryżu ) kilkudziesięciu krajów świata. Od początku kariery lider własnych formacji. Ma w dorobku 5 autorskich płyt oraz kilkadziesiąt nagranych z innymi artystami i liczba ta stale rośnie. Współpracuje z wieloma wybitnymi artystami jak Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Jarosław Śmietana, Ewa Bem, Tomasz Stańko, Billy Hart. Poza działalnością koncertową od 2008 roku prowadzi klasę fortepianu jazzowego na Akademii Muzycznej w Krakowie.

Michał Barański - znakomity polski kontrabasista, wielokrotnie nagradzany (m.in. Grand Prix 40ty Jazz nad Odrą, “Anioł Jazzowy” - Bielska Zadymka Jazzowa). Współpracował z takimi jazzmanami jak: B.Terry, R. Kellaway, W. Galison, E. Henderson, B. Maupin, Z. Namysłowski, T. Stańko, J. Śmietana, J. Mencel, G. Nagórski, M. Sikała, P. Baron, J. Torres, A. Zaryan, D. Miśkiewicz. Otrzymał również nagrodę indywidualną „Swingujący Kruk” na III Hot Jazz Spring w Częstochowie. Jest laureatem dwóch nagród Akademii Fonograficznej „Fryderyk” za udział w albumie „Umiera Piękno” Agi Zaryan w kategorii muzyka poetycka oraz za album „Assymetry” Zbigniewa Namysłowskiego w kategorii najlepszy album-muzyka jazzowa. W 2008 roku został wybrany przez czytelników Jazz Forum najlepszym kontrabasistą roku.

Łukasz Żyta - absolwent Akademii Muzycznej na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Jeden z czołowych polskich perkusistów jazzowych. Laureat wyróżnień i nagród zespołowych oraz indywidualnych. Z zespołem Joint Venture otrzymał I nagrodę na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie w 1995, nagrodę na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach (1996) oraz nagrodę dla najbardziej obiecującej grupy na Europ’ Jazz Contest w Hoelaart (1996). Jest też laureatem I nagrody Konkursu Perkusistów Jazzowych w Grodzisku Mazowieckim (1998). Otrzymał wyróżnienie indywidualne na Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu (1998). Ma na koncie współpracę z takimi muzykami jak: B. Watson, J. Ptaszyn Wróblewski, J. Muniack. A. Cudzich, J. Mencel, B. Terry, P. Wojtasik, J. Honzak, G. Nagórski, D. Murray, D. Friedman, Z. Namysłowski, T. Szukalski, H. Miśkiewicz, D. Oleszkiewicz, G. Auguścik, M. Tokaj.

Sala koncertowa Sanatorium Marconi, godz. 19:00

fot. Dorota Solak