Pilokatabaza

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Nie zawsze musi być chaos, Warszawa
Data: 
26.02.2014
Godzina: 
20:00

Paweł Szpura i Hubert Zemler są chyba najbardziej zapracowanymi perkusistami na warszawskiej scenie muzyki improwizowanej, eksperymentalnej i free jazzu. Po wielu nocach spędzonych na rozmowach o muzyce, postanowili powołać do życia wspólny projekt – Pilokatabaza. Mimo faktu, iż obaj realizują się artystycznie na tym samym instrumencie, ich podejście do muzyki i improwizacji wyraźnie się różni, co paradoksalnie staje się siłą napędową duetu.

Paweł Szpura to perkusista, którego styl jest kompilacją wielu tradycji. W jego grze można usłyszeć inspiracje perkusją czarnej arabskiej Afryki, tradycje tureckie, a także nawiązania do amerykańskich perkusistów rockowych z lat 60-tych i 70-tych. Szpura operuje tymi stylistykami z niezwykłą lekkością, zaskakując słuchacza rozwiązaniami rytmicznymi lub wprowadzając go w głęboki trans, to sprawia, że jest kontynuatorem tradycji Eda Blackwella i Hamida Drake'a. Współpracuje między innymi z Wacławem Zimplem, Raphaelem Rogińskim czy Mikołajem Trzaską.

Hubert Zemler natomiast jest akademicko wykształconym muzykiem, który przez lata zbierał doświadczenia ze skrajnie odległych muzycznych światów - od muzyki improwizowanej (Piętnastka, Slalom, SzaZaZe, Horny Trees, Kapacitron), muzykę współczesną (Arturas Bumsteinas, Tadeusz Wielecki), world music (Calle Sol, Ritmodelia) rock i blues i pop (Incarnations, Neurasja, Natu ). Koncertuje również solo. Jesienią 2012 roku, nakładem oficyny wydawniczej LADO ABC ukazała się jego solowa płyta "Moped". Kolejna, jest obecnie w fazie produkcji. Bogactwo barw instrumentów perkusyjnych, przefiltrowane przez wrażliwość Pawła Szpury i Huberta Zemlera, gwarantuje niesamowite doznania psychoakustyczne.