Paweł Kaczmarczyk

Zdjęcie: 
Miejsce: 
12/14 Jazz Club, Warszawa
Data: 
17.01.2016
Godzina: 
19:30

17-go lutego w 12/14 Jazz Club w ramach cyklu Directions in Music Paweł Kaczmarczyk zmierzy się w repertuarem Elvina Jones'a.

Paweł Kaczmarczyk - jeden z czołowych pianistów jazzowych w kraju - przedstawi kolejną odsłonę projektu Directions In Music, w ramach którego wraz ze swoim zespołem i zaproszonymi gośćmi interpretuje i przybliża dzieła najwybitniejszych twórców światowego jazzu. Artyści sięgali już m.in. po klasykę spod znaku Freddiego Hubbarda, Hanka Mobley’a, Jana Garbarka, Keitha Jarretta czy Raya Charlesa.

W wieku 13 lat Elvin Jones ćwiczył grę na perkusji po 8-10 godzin dziennie. Pod koniec lat 40. XX wieku trafił do Detroit, gdzie związał się z tamtejszą sceną jazzową, a w latach 50. znalazł się w Nowym Jorku, gdzie jego kariera rozwinęła się na dobre. W drugiej połowie lat 50. stał się znaczącą postacią sceny hardbopowej. Nagrywał i występował z takimi postaciami jazzu, jak Paul Chambers, Miles Davis i Charlie Parker. W latach 1960-1965 był członkiem kwartetu Johna Coltrane`a biorąc udział w nagraniach płyt A Love Supreme, Impressions i Ascension. Następnie występował z zespołem Duke'a Ellingtona, a także prowadził szereg własnych, większych lub mniejszych zespołów. Jednym z nich był The Elvin Jones Jazz Machine, w którym znaleźli się także m.in. Joe Farrel i George Coleman. Później współpracował m.in. z Jimmym Garrisonem, Dave'em Liebmanem i Wyntonem Marsalisem.

W 1988 wziął udział w trasie „A Love Supreme”, honorującej pamięć Johna Coltrane'a, w 1993 w ciągu 6 tygodni odwiedził 14 państw w obu Amerykach, a ostatni koncert zagrał w kwietniu tego roku w kalifornijskim Oakland.

Brał udział w nagraniu co najmniej kilkudziesięciu płyt, w tym kilkunastu jako lider. W 1991 został wprowadzony do Percussive Hall of Fame.

 

CO? – Paweł Kaczmarczyk – Directions in Music – Elvin Jones
KTO? – Paweł Kaczmarczyk, Marcin Żupański, Wojciech Pulcyn, Kazimierz Jonkisz
GDZIE? - 12/14 Jazz Club, Warszawa
KIEDY? – 17/02/2016, 19:30
BILETY? – 60 zł