PalmJazz Festival: Rodzina Miśkiewiczów

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Centrum Kultury Jazovia, Gliwice
Data: 
22.11.2017
Godzina: 
19:00

To najbardziej „rodzinny” z rodzinnych muzycznych projektów. Kumulacja fantastycznych multi-instrumentalistów dosłownie pod jednym „dachem”. Rodzina Miśkiewiczów wystąpi 22 listopada, w gliwickim Centrum Kultury Jazovia, w ramach PalmJazz Festival 2017.

Henryk Miśkiewicz - polski saksofonista altowy. Muzyk wszechstronny związany z polskim jazzem. Muzyczną edukację zaczął od gry na akordeonie, później uczęszczał do Liceum Muzycznego we Wrocławiu i PWSM w Warszawie. Współzałożyciel dixielandowego Young Jazz Band, z którym występował w 1967 na festiwalu Jazz nad Odrą. Grał z Big Band "Stodoła", Jazz Carriers i z Sun Ship do jego rozwiązania w 1981. Jako alcista występował z Jarosławem Śmietaną, Henrykiem Majewskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Kubą Stankiewiczem i innymi. W 1994 założył własny kwartet z pianistą Andrzejem Jagodzińskim, synem Michałem na perkusji oraz basistą Zbigniewem Wegehauptem.

Dorota Miśkiewicz - pierwszą płytę „Dorota Goes To Heaven” wydała w wytwórni rodziców. Dorota Miśkiewicz, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec, bardzo szybko zrozumiała, że jedyny instrument, jakiego potrzebuje, to jej własne struny głosowe. Córka słynnego saksofonisty jazzowego, Henryka Miśkiewicza, rozpoczęła swoją karierę w zespole Włodzimierza Nahornego, z którym nagrała cykl albumów poświęconych polskim kompozytorom: Karolowi Szymanowskiemu, Fryderykowi Chopinowi, Mieczysławowi Karłowiczowi. Ich współpraca trwa od 1995 roku. Umiejętności i wszechstronność wokalistki sprawiły, że zapraszana była do współpracy przez wiele wybitnych osobowiści, takich jak diva z Capo Verde - Cesaria Evora, czy Stefano Bollani i Nigel Kennedy, a także Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Wojciech Młynarski, Tomasz Stańko, Grzegorz Turnau, z którym nagrywa i koncertuje regularnie od 2005 roku, oraz wielu innych.

Michał Miśkiewicz - po ojcu odziedziczył talent muzyczny. Jest perkusistą w jego kwartecie i w zespole Tomasza Stańki. Od 1993 związany z zespołem Simple Acoustic Trio. Od 1994, razem z dwoma pozostałymi członkami zespołu, współpracował z trębaczem Tomaszem Stańko, z którym nagrali muzykę teatralną i filmową (Balladyna – Theatre Play Compositions, Roberto Zucco, Egzekutor). Współpraca okazała się tak dobra, że wszyscy trzej młodzi muzycy utworzyli Tomasz Stańko Quartet nagrywając z liderem trzy ważne albumy: Soul of Things (2002), Suspended Night (2004) i Lontano (2006). Zdobywca Fryderyka 2005 w kategorii jazzowy album roku za Trio z Marcinem Wasilewskim i Sławomirem Kurkiewiczem.

CO? – PalmJazz Festival: Rodzina Miśkiewiczów
KTO? – Henryk Miśkiewicz, Dorota Miśkiewicz, Marek Napiorkowski, Slawomir Kurkiewcz, Michal Miśkiewicz
GDZIE? – Centrum Kultury Jazovia, Gliwice
KIEDY? – 22/11/2017, 19:00