Palm Jazz Festival: Artur Dutkiewicz & Sławek Jaskułke / Piotr Wyleżoł & Marcin Wasilewski

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Centrum Kultury Jazovia, Gliwice
Data: 
28.10.2014
Godzina: 
18:00

28-go października, w Centrum Kultury Jazovia, w Gliwicach, w ramach Palm Jazz Festiwal, wystąpią Artur Dutkiewicz i Sławek Jaskułke, a następnie Piotr Wyleżoł i Marcin Wasilewski.

Sławek Jaskułke - polski pianista jazzowy, improwizator, kompozytor muzyki fortepianowej, orkiestrowej, teatralnej i filmowej. Absolwent Katedry Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ma za sobą występy na największych scenach świata, m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Symphony Hall w Chicago, International Performing Arts Center w Moskwie. Brał udział w największych światowych festiwalach. Twórca projektu “Chopin na pięć fortepianów” prezentowanego premierowo na Światowej Wystawie EXPO 2010 w Shanghaju. Dotychczasowa współpraca: David Murray, Erik Vloeimans, David "Fuzz" Fiuczynski, Franz Hautzinger, Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak, Krzesimir Dębski, Tomasz Szukalski, Janusz Muniak, Jacek Kochan, Z-Star, Mika Urbaniak.

Artur Dutkiewicz - absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat konkursów: Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Improwizacji Jazzowej w Katowicach, "Jazz nad Odrą”, „Jazz Jantar”.
Finalista prestiżowego Thelonious Monk Competition w Waszyngtonie.
Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988r. Koncertował ze znakomitymi muzykami jazzowymi i bluesowymi m.in.: z Tomaszem Szukalskim, z którym występował przez 20 lat tworząc Szukalski Dutkiewicz Duo oraz Kwartet Tomasza Szukalskiego a także z: Tadeuszem Nalepą, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran, Michelle Hendrics, Carlosem Johnsonem, Jorgosem Skoliasem, Darkiem Oleszkiewiczem. W 2010 roku znalazł się wśród piątki najlepszych MUZYKów ROKU w ankiecie JAZZ TOP miesięcznika JAZZ FORUM (Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Michał Urbaniak, Jarosław Śmietana, Artur Dutkiewicz). Również w/g ankiety Jazz Top od wielu lat jest w czołówce najlepszych polskich pianistów jazzowych. Artur Dutkiewicz jest jednym z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. W ostatnich trzech latach wystąpił w ponad 45 krajach na całym świecie od USA przez Europę po Chiny.

Piotr Wyleżoł - już jako dziecko zdobywał nagrody na ogólnopolskich konkursach pianistycznych i koncertował z repertuarem klasycznym. W wieku 10 i 11 lat z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii w Rybniku grał koncerty fortepianowe Mozarta i Beethovena.

Karierę na scenie jazzowej rozpoczął jeszcze w okresie studiów, w zespołach m.in. Janusza Muniaka, Jarka Śmietany i Marka Bałaty. Jako student również był laureatem licznych konkursów i festiwali jazzowych.
Piotr Wyleżoł występował na wielu koncertach i festiwalach w Polsce oraz kilkudziesięciu krajach świata. Poza płytami nagranymi jako lider i współlider, uczestniczył w nagraniach kilkudziesięciu płyt z innymi artystami i liczba ta stale rośnie. Od października 2007 prowadzi klasę fortepianu w Katedrze Jazzu i Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej w Krakowie.

Marcin Wasilewski - kompozytor, pianista jazzowy, założyciel zespołu Simple Acoustic Trio (obecnie Marcin Wasilewski Trio), którego liderem pozostaje do dzisiaj. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Koszalinie z 1994, a następnie Akademii Muzycznej w Katowicach. Był członkiem kwartetu Tomasza Stańki. Od roku 2003 współpracuje z wytwórnią ECM. Występował jako pianista na płycie Doroty Miśkiewicz Caminho wydanej w 2008. Otrzymał trzykrotnie (w 2005, 2009 i 2012) nagrodę Fryderyka w kategorii jazzowy muzyk roku.

CO? – Palm Jazz Festival: Artur Dutkiewicz & Sławek Jaskułke / Piotr Wyleżoł & Marcin Wasilewski
KTO? – Artur Dutkiewicz, Sławek Jaskułke
GDZIE? – Centrum Kultury Jazovia, Gliwice
KIEDY? – 28/10/2014, 18:00 / 21:00