Orchestre National de Jazz

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Narodowe Forum Muzyki, Wrocław
Data: 
15.10.2016
Godzina: 
20:30

Orchestre National de Jazz wystąpi 15-go października we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki.

Po "Paryżu", i jego skierowanym do wewnątrz, jakby kinowym spojrzeniu na stolicę Francji, Olivier Benoit zwrócił się ku eksploracji Berlina w drugim rozdziale projektu "Europa". Tym razem ukazał odrębność i zaciekawienie “nieznajomego”, wędrującego przez miasto o młodej, twórczej i kosmopolitycznej populacji, a kiedy jego muzycy ponownie się z nim spotkali, był w stanie przywołać tę bardzo osobistą mieszankę rozmaitych nastrojów. Zwracając większa uwagę na architekturę i nieco problematyczny związek Berlina z przeszłością, tym razem kompozytor skupił swoje wysiłki na historii i pamięci, których śladów stolica Niemiec we wszelkich swych formach nigdy nie zatarła, ani nie przestała ukazywać. 

Dziwny Berlin, wciąż ukazujący blizny XX wieku, co symbolizuje wszystkie jego błędy, ale też Berlin, który uchwycił pozostałości wszechobecnej przeszłości z coraz większą mocą, by podkreślić swoje zjednoczenie, pragnienie wolności i otarcie na świat. Zawarty w gęstych kompozycjach z wtrętami lirycznymi, ten migoczący portret Berlina kwestionuje sposoby konfrontowania się Niemców z ich najnowszą przeszłością. Olivier Benoit uchwycił niejednorodnego ducha miasta w muzyce pełnej kontrastów, która po mistrzowsku wykorzystuje wszelkie zasoby orkiestry. Będąc wiernym swoim osobliwym metodom kompozytorskim, łączącym dynamikę brzmień z prawdziwym wyczuciem architektury w ruchu i hipnotyczną pulsacją rytmów, w utworze EUROPA BERLIN kompozytor otworzył nowe perspektywy zarówno na poziomie brzmieniowym jak i formalnym, czerpiąc z różnych muzycznych nurtów, zamieszkujących niemiecką stolicę.: muzyki minimalistycznej, free jazzu, progresywnego rocka i muzyki elektronicznej.

CO? - Orchestre National de Jazz
KTO? - Olivier Benoit, Jean Dousteyssier, Alexandra Grimal, Hugues Mayot, Fabrice Martinez, Fidel Fourneyron, Théo Ceccaldi, Sophie Agnel, Paul Brousseau, Sylvain Daniel, Eric Echampard
GDZIE? - Narodowe Forum Muzyki, Wrocław
KIEDY? - 15/10/2016, 20:30
BILETY? - 60 zł / 40 zł / 25 zł