Oleszak/Jacobson/Jørgensen

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Dragon, Poznań
Data: 
12.11.2019
Godzina: 
20:00

12 listopada, w poznańskim klubie Dragon, w ramach Spontaneous Live Series wystąpi trio Oleszak/Jacobson/Jørgensen.

Free-Jazzowe polsko-duńskie trio jest owocem współpracy pianisty Witolda Oleszaka i perkusisty Petera Ole Jørgensena (aka P.O.Jorgens). Muzycy wystąpili wspólnie na Copenhagen Jazz Festival, w 2018 roku, w składzie z Laurą Toxvaerd (saksofon altowy), w ramach serii koncertów organizowanych przez wiodący kopenhaski kolektyw (także oficyna wydawnicza) – ILK, skupiający muzyków sceny eksperymentalnego i improwizowanego Jazzu. Dopełnieniem i niejako „łącznikiem” jest zaproszenie do współpracy kontrabasisty Tomo Jacobsona. Trio, chociaż w klasycznym i wielokrotnie powielanym układzie instrumentów, pozbawione jest tradycyjnej (wiodącej) roli fortepianu, a jedyną wyróżnialna cechą czerpiącą z muzycznej tradycji, jest współbrzmienie wynikające z użytego instrumentarium.

Witold Oleszak
Pianista- improwizator, zamieszkały w Poznaniu, obecnie prawie całkowicie skoncentrowany na grze na fortepianie, zarówno w zakresie swobodnej improwizacji, jak i w tradycji europejskiego Free-Jazzu. Jako wykonawca najbardziej ceni sobie współpracę ze świetnymi współczesnymi perkusitami, z których największy wpływ wywarł na niego Roger Turner. Maciej Lewenstein, w swojej książce Polish Jazz Recordings and Beyond napisał: „On jest absolutnym objawieniem: jego gra jest rodzajem mieszanki stylów Johna Cage’a i Cecila Taylora, wyniesionych poza zupełnie nowe horyzonty”.

Tomo Jacobson
Polski kompozytor i improwizator, obecnie mieszkający w Kopenhadze, koncentruje się zarówno na muzyce swobodnie improwizowanej, jak i innych kreatywnych jej odmianach. Jest kuratorem festiwalu Freedom Music Festival. Zanim uzyskał dyplom Rytmisk Musikkonservatorium, studiował również muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim.

Peter Ole Jørgensen
Kompozytor i multiinstrumentalista. Od ponad trzydziestu lat jest punktem odniesienia na duńskiej scenie muzyki improwizowanej. Autor ponad pięćdziesięciu opracowań muzyki scenicznej i filmowej. Współpracował z  Peterem Brötzmannem, Evanem Parkerem, Matsem Gustafssonem i innymi. W Polsce znany ze współpracy z Mikołajem Trzaską i Rafałem Mazurem.

CO? – Spontaneous Live Series: Oleszak/Jacobson/Jørgensen
KTO? – Witold Oleszak, Tomo Jacobson, Peter Ole Jørgensen
GDZIE? – Klub Dragon, Poznań
KIEDY? – 12/11/2019; 20:00
BILETY? – 25 zł