Oczi Cziorne

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub B90, Stocznia Gdańska
Data: 
22.11.2014
Godzina: 
20:00

"Smutne kobiety", "legendarna formacja", "pierwszy polski girls-band", "legenda Gdańskiej Sceny Alternatywnej", czyli zespół Oczi Cziorne wystąpi 22-go listopada, w Klubie B90, w Gdańsku.

Zespół powstał pod koniec lat 80-tych, w rozkwicie zjawiska zwanego Gdańską Sceną Alternatywną. Wówczas Oczi Cziorne tworzyły same dziewczyny, można powiedzieć, że był to pierwszy zespół typowo kobiecy w Polsce; śpiewały, grały na instrumentach, komponowały i pisały teksty piosenek. Przez wiele lat istnienia zespołu, występowały w wielu miastach w kraju i zagranicą.

W ciągu całego czasu swojej muzycznej działalności Oczi Cziorne kilkakrotnie popadały w stan hibernacji, zajmując się wówczas innymi życiowymi sprawami. Przez lata kilkakrotnie zmieniał się skład zespołu, aż w pewnym momencie panie postanowiły skorzystać z  męskiego wsparcia. Miały przyjemność współpracować ze znakomitymi osobowościami sceny jazzowej i nie tylko, m.in. Tomkiem Sowińskim, Wojtkiem Mazolewskim, Jackiem Olterem, Olem Walickim, Mikołajem Trzaską, Antonim Ziutem Gralakiem, a także krakowskim poetą Marcinem Świetlickim..

W 2001 r. Oczi Cziorne nagrały swoją debiutancką płytę. Album spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i słuchaczy oraz został nominowany do nagrody Fryderyk 2001.

I tak oto po ponad 25 latach od pierwszego koncertu, po 13 latach od wydania debiutanckiego albumu, po 4 latach od kolejnej reaktywacji Oczi Cziorne skończyły prace nad drugą płytą pt. AOEIUX.

Album zawiera 10 autorskich piosenek, które były nagrywane w studio IZIPHONICS w Warszawie przez Andrzeja Izdebskiego, a ostateczne brzmienie, miks i mastering, zostało powierzone gdańskiemu gitarzyście i producentowi muzycznemu Piotrowi Pawlakowi.

Do nagrań zarejestrowanych na tym krążku Oczi Cziorne zaprosiły tym razem Irka Wojtczaka znakomitego jazzowego saksofonistę oraz Marka Rogulskiego Rogulusa multimedialnego artystę i performera, który ubarwił jedną z piosenek partią trąbki.

Piosenki zamieszczone na drugiej płycie Oczi Cziorne zachowują charakterystyczne brzmienie zespołu: to ciągle mieszanka jazzu, swingu, elementów muzyki pop i teatralnej awangardy, to ciągle akustyczne instrumentarium, to ciągle niebanalne, poetyckie teksty.

CO? – Oczi Cziorne
KTO? – Jowita Cieślikiewicz, Michał Gos, Ewa Hronowska, Maciej Jeleniewski, Maja Kisielińska, Anna Miądowicz
GDZIE? – Klub B90, Stocznia Gdańska
KIEDY? – 22/11/2014, 20:00
BILETY? – 30 zł