NOWI MISTRZOWIE: TOMASZ LICAK / RADEK WOŚKO QUARTET feat. CARL WINTHER

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Blue Note, Poznań
Data: 
23.11.2013
Godzina: 
20:00

Laureaci Grand Prix festiwalu Jazz Nad Odrą 2013. Muzyka kwartetu to zderzenie kultur i tradycji, ale przede wszystkim silnych osobowości polskich liderów i ich duńskich gości. Bezkompromisowość w podejściu do sztuki improwizacji, ale i doświadczenie dziesiątek koncertów sprawiają, że ich muzyka jest wciąż świeża i odciska na słuchaczu swe piętno.

 

Carl Winther

Syn znakomitego duńskiego trębacza Jensa Winthera (1960-2011). Ukończył Rhytmic Music Conservatory w Kopenhadzę, jedną z najbardziej renomowanych uczelni jazzowych w całej Europie. Nazwiska muzyków, z którymi współpracował świadczą o jego międzynarodowym uznaniu: Billy Hart, Jerry Bergonzi, Bill Evans, Daniel Humiar, Adam Nussbaum, James Genus, Till Brönner, Markus Strickland, Dick Oats, Dejan Terzic, Eliel Lazlo, Moussa Diallo, Mads Vinding, Hugo Rasmussen, Mikkel Nordsø, Al Campos, Tomas Franck, Doug Raney, Frederik Kronkvist, Afonso Corea, Anders Mogensen, Robert Nordmark, Håkan Brostøm, Johan Hørlen i inni. Obecnie jest stałym członkiem kwartetu Jerry Bergonziego.

Jednym z najważniejszych osiągnięć Carla Winthera jest Grand Prix 32. Getxo Jazz Competition 2011 wraz z własnym Carl Winther Trio. Obecnie koncertuje po całym świecie, a wystąpił m. in. na Jahazi Jazzfestival (Zanzibar), Getxo Jazzfestival, Bueno Jazzfestival, Ibiza Jazz Festival, Hoilaart Jazz Festival, Varna International Jazz Festival, Bansko International Jazz Fest, Berliner Jazz Tage, Döla Jazz Festival, Kronstadt Jazz Festival Brasow, Linköbing Jazz Festival, Göttingen Jazz Festival, Bach Festival, Copenhagen Jazz festival, Århus Jazz Festival.

 

Tomasz Licak

Kompozytor i saksofonista jazzowy, urodzony w 1986 roku w Szczecinie. Od 2005 roku związany z Carl Nielsen Academy of Music w Odense (Dania). Regularnie współpracuje z wieloma duńskimi, polskimi oraz niemieckimi muzykami (m. in. Anders Mogensen, Simon Krebs, Rudi Mahall, Kasper Tom Christiansen, Richard Andersson, Marek Kądziela). Oprócz własnego trio, w skład którego wchodzą perkusista Rasmus Schmidt i kontrabasista Richard Andersson, tworzy znany już na polskiej scenie jazzowej zespół KRAN oraz polsko-duński kwintet Tomasz Licak/Artur Tuźnik Quintet. Jest laureatem Grand Prix konkursu „Bielskiej Zadymki Jazzowej 2010“ (uzyskanego z zespołem Outbreak Quartet) oraz nagrody indywidualnej „Krokus Jazz Festival“ w roku 2009 w Jeleniej Górze. Regularnie koncertuje z różnymi formacjami, takimi jak chociażby: Horn Amok, Krebstet, czy Licht An!. Ma na swoim koncie płyty: K.R.A.N. Kran, Last Call – The Outbreak Quartet, Quintet feat. Anders Mogensen. Jednym z jego ostatnich projektów jest sekstet Trouble Hunting, który gra muzykę autorską w stylu „improv“. W kwietniu 2012 ukazała się debiutancka płyta zespołu (wyd. Multikulti). Jako saksofonista łączy język hard-bopu z muzyką free.

 

Radek Wośko

Perkusista, kompozytor. Stypendysta The New School of Music w Nowym Jorku, obecnie mieszkający w Nowym Jorku. Studiował m. in. na Wydziale Jazzu The Academy of Music & Dramatic Arts, Southern Denmark w Odense, Dania. Aktywnie zaangażowany w wiele projektów muzycznych, m. in. jako kompozytor i lider polsko-duńskiego kwartetu Entropy, znanego również polskiej publiczności (premiera albumu “Well, what do you know, it was fear after all…” czerwiec 2013, Dania). Nagrodzony wraz z Sebastian Zawadzki Trio (premiera płyty “Tåge” maj 2013, Polska) na Konkursie Zespołów Jazzowych w Gdyni (2011), jak i indywidualnie w konkursie Novum Jazz Festival (2011) za znakomity poziom gry na instrumencie i wyjątkową ekspresję.

Wystąpił na Sopot Molo Jazz Festiwal, Festiwal Jazz w Ruinach, Festiwal Zmagania Jazzowe, Copenhagen Jazz Festiwal, Odense Sommer Jazz, Vinter Jazz Festival, Århus Jazz Festival, grając m. in. z takimi muzykami jak Richard Andersson, Thomas Franck, Jens Winther, Erik Ørum von Spreckelsen. Zainteresowany nie tylko jazzem współpracował z Teatrem Polskim w Szczecinie oraz z takimi artystami jak: Mirosław Czyżykiewicz, Andrzej Poniedzielski, Anna Szałapak, Stanisław Tym, Piotr Machalica, jak również z zespołami Ambulanza i Skambomambo, z którym nagrał płytę Made To Specification (2011).

 

Martin Buhl Staunstrup

Duński basista i kompozytor, obecnie mieszkający w Berlinie. Uważany za jeden z największych talentów kontrabasu w Danii już w wieku 20 lat współpracował z całą plejadą największych gwiazd duńskiego jazzu, jak Niclas Campagnol, Thomas Franck, Jesper Løvdahl, Christina von Bülow i wielu innych. Obecnie mieszka w Berlinie, gdzie studiuje w tamtejszym Jazz Institut Berlin i jest jednym z najbardziej poszukiwanych basistów młodego pokolenia.

 

Tomasz Licak (PL) – saksofon, Carl Winther (DK) – piano, Martin Buhl Staunstrup (DK) – bas, Radek Wośko (PL) – perkusja

 

Cykl Nowi Mistrzowie dofinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego

 

Bilety: 25 zł – normalne, 15 zł – studenckie i uczniowskie