Nowa Muzyka Żydowska: Wacław Zimpel Quartet / Gaba Kulka

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Palladium, Warszawa
Data: 
23.05.2014
Godzina: 
19:30

W 1918 roku w Kairze odkryto średniowieczny manuskrypt zawierający tajemniczą notację muzyczną. Tajemniczą, ponieważ melodie do starotestamentowych tekstów po hebrajsku zostały zapisane w sposób charakterystyczny dla chorału gregoriańskiego. Wyjaśnienia należy szukać w życiorysie Obadiaha Neofity – autora kairskiego manuskryptu. Urodził się on we Włoszech jako syn normańskiego arystokraty. Krótko po ślubach kapłańskich zainspirowany snem konwertuje się na judaizm. W 1102 roku przyjmuje imię Obadiah. Wiele podróżuje studiując język hebrajski i dzieła proroków. Pozostawił po sobie trzy niezwykłe kompozycje do żydowskich tekstów religijnych. Wacław Zimpel podjął się rekonstrukcji muzyki z Kairskiego Zwoju umieszczając ją we współczesnym, najbliższym mu muzycznym świecie. Utwory Obadiaha będą uzupełnione kompozycjami Zimpla inspirowanymi tekstami z Zoharu – mistycznego komentarza   do Tory, Pieśni nad Pieśniami i Księgi Rut.

Tematyka, która pojawi się w projekcie „Radiance” znakomicie wpisuje się w muzyczne inspiracje lidera i całego kwartetu. Ich wcześniejsze dokonania gwarantują,  ze powstanie dzieło wybitne, które historię przedstawi maksymalnie nowoczesnymi, wręcz nowatorskimi, muzycznymi środkami wyrazu.

„Radiance” to wyprawa do magicznej, zapomnianej przeszłości muzycznej i opisywanie jej na nowo językiem XXI wieku. To także olbrzymi wkład w przywracanie muzycznego wielokulturowego dziedzictwa ludzkości.

Międzynarodowy kwartet to najnowsza formacja znakomitego polskiego klarnecisty, kompozytora i aranżera Wacława Zimpla. Wacław Zimpel jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów młodego pokolenia na światowej scenie muzyki improwizowanej. Obok lidera grającego na klarnetach i torogato Quartet tworzą: Krzysztof Dys – fortepian, Christian Ramond – kontrabas oraz wirtuoz perkusji i instrumentów perkusyjnych – Klaus Kugel. Wspólnie tworzą muzykę doskonałą od początku do końca wykonywaną z niebywałą pasją i mistrzowskimi umiejętnościami. Każdy ich koncert to niezwykła propozycja dla słuchaczy – uczestnictwa w wyprawie do granic magii dźwięku i emocji.

GABA KULKA   (Polska) „Rywa”

Gaba (Gabriela) Kulka – pianistka, kompozytorka, wokalistka i autorka tekstów. Styl, który prezentuje to połączenie rocka, brzmień musicalowych, jazzu i poezji śpiewanej. We wszystkich swoich utworach w charakterystycznie rozpoznawalny sposób wykorzystuje różne instrumenty klawiszowe. Postać wręcz kultowa na polskiej scenie muzyki „niebanalnej”. Sama artystka nazywa swoją muzykę progresywnym popem i nie ukrywa inspiracji twórczością Kate Bush, Tori Amos czy też Reginy Spector.  Gaba Kulka w swoim dorobku ma 7 płyt (w tym złotą płytę), statuetkę Fryderyka w kategorii wokalistka roku oraz kilka niezwykle ważnych nominacji min. Paszport Polityki.

Rywa Kwiatkowska – nieżyjąca już znakomita, a bardzo mało znana poetka, o której mówiono „Ryfka z łódzkiego getta”. Pisała w jidysz niezwykłe, piękne i bardzo osobiste wiersze. Po wojnie wyjechała z Polski, przez Argentynę dotarła do Izraela, gdzie nadal tworzyła swoje mistyczne obrazy ze słów.

Projekt „Rywa” jest przygotowywany przez Gabę Kulkę jako projekt specjalny dla Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska i tu będzie miał swoją prapremierę. Jego ideą jest próba stworzenia dla niezwykłej poezji Rywy Kwiatkowskiej współczesnego kontekstu muzycznego. Ponadczasowa uniwersalność jaka zawarta jest w wierszach poetki w połączeniu z nowatorstwem kompozytorki ma szanse stać się interesującym wydarzeniem kreującym nową wartość muzyczną. „Rywa” to także swoisty hołd dla poezji i jej autorki, to muzyczna opowieść o tym co najważniejsze, o zmaganiach z losem i światem, o miłości, o życiu pełnym piękna, ale też doświadczonym koszmarem Shoah.