Nowa Muzyka Żydowska: Marcin Olak Quartet / Jacaszek & Vocal Varshe

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Waszawa
Data: 
14.04.2016
Godzina: 
19:00

14-go kwietnia w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, 7. edycję festiwalu Nowa Muzyka Żydowska zainauguruje występ Marcin Olak Quartet. Drugim koncertem wieczoru będzie projekt Jacaszek & Vocal Varshe

Jedna z najciekawszych obecnie polskich formacji jazzowych, wyróżniająca się wyjątkowym, szlachetnym brzmieniem akustycznych instrumentów. Młodzi muzycy, absolwenci akademii muzycznych w Katowicach i Warszawie, z niespotykaną dojrzałością łączą świat jazzu z ulotnością kameralistyki.
Specjalnie na Festiwal przygotowali muzyczny projekt „Droga przez Besarabię”. Opowiadają w nim językiem muzyki XXI wieku o swoich fascynacjach światem którego już nie ma – światem muzyki Żydów z Besarabii. Za nimi godziny słuchania archiwalnych płyt, studiowania starych nut z kijowskich archiwów i odkrywania wyjątkowego piękna dawnych, słodko-gorzkich żydowskich melodii.
Muzycy sięgając do zapomnianych źródeł stworzyli ich bardzo współczesne, uniwersalne odniesienie. Powstał projekt intrygujący nowatorstwem muzycznym, pełen energii i subtelnych emocji – po prostu piękny.

Michał Jacaszek to artysta niezwykły – kompozytor i multiinstrumentalista, jeden z najoryginalniejszych przedstawicieli polskiej muzyki elektronicznej, autor muzyki teatralnej i filmowej, z powodzeniem koncertujący na całym świecie.
W najnowszej odsłonie jego twórczości towarzyszyć mu będzie formacja Vocal Varshe, którą tworzy troje młodych wokalistów znakomicie interpretujących wokalistykę synagogalną.

„Bramy Nieba” projekt stworzony specjalnie na Festiwal powstał pod wpływem wrażeń jakie u Jacaszka wywołały reliefy autorstwa wybitnego amerykańskiego abstrakcjonisty Franka Stelli oraz przedwojenne zdjęcia i rysunki drewnianych synagog.
Świat który się narodził – muzyczny świat Michała Jacaszka to nowatorskie dzieło, muzyka eteryczna, pełna głębokich mistycznych emocji, obrazów i dźwięków przenikających czas i przestrzeń.
Zjawiskowy elektroakustyczny pejzaż, w którym śpiew Vocal Varshe doskonale splata się z brzmieniami wyczarowywanymi przez Jacaszka tworzy unikalne, wychylające się zza zasłony historii dzieło, gdzie współczesne środki wyrazu w pełni splatają się i korespondują ze światem, który pozostał już tylko na starych fotografiach i w reliefach Franka Stelli. Dopełnieniem całości będzie niezwykła oprawa wizualna przygotowywana przez Sylwestra Łuczaka.

CO? – 7. Nowa Muzyka Żydowska: Marcin Olak Quartet / Jacaszek & Vocal Varshe
KTO? – Marcin Olak Quartet: Marcin Olak, Patryk Zakrocki, Maciej Szczyciński, Krzysztof Szmańda
/ Jacaszek & Vocal Varshe: Michał Jacaszek, Olga Wądołowska, Anna Woźnicka, Jakub Sitarski, Sylwester Łuczak, Anna Śmiszek-Wesołowska
GDZIE? – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Waszawa
KIEDY? – 14/04/2016, 19:00