NMŻ: ROBINSON/ ZERANG/ ROGIŃSKI/ ZIMPEL // KABBALAH

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Nove Kino Praha, Warszawa
Data: 
20.04.2012

NOWA MUZYKA ŻYDOWSKA 

„Muzyka Żydów z Jemenu”

PERRY ROBINSON/MICHAEL ZERANG/RAPHAEL ROGIŃSKI/WACŁAW ZIMPEL

Kwartet gigantów współczesnej muzyki improwizowanej podejmuje niezwykle udaną próbę twórczego odwołania się do muzyki Żydów z Jemenu. Muzyka jemeńskiej diaspory była unikatowa. Sytuacja geopolityczna sprawiła, że rozwijała się w swoistej izolacji i oderwaniu od głównego nurtu muzycznej kultury żydowskiej, ulegając wpływom i przenikając się z surową muzyką Beduinów, czy też barwą brzmień arabskich.

Artyści z niezwykłą wrażliwością odnosząc się do tradycji po mistrzowsku poszerzają ją w warstwie wykonawczej o wpływy współczesnego jazzu i rocka. Muzyka jemeńskich Żydów w prezentowanym projekcie jest punktem wyjścia do otwartego aktu kreacji, podstawą twórczych poszukiwań, w których dochodzą do głosu indywidualne fascynacje członków kwartetu.

“Kabbalah”

KABBALAH

To mogło zdarzyć się tylko w Marsylii. Polak – Stef Galeski, grający algierskie châabi spotyka rosyjską, klasycznie wykształconą skrzypaczkę Anakin Startsevą. Dołączają do nich: Ndolé – rapujący basista z Kamerunu i perkusista z Chicago – Luigi Gatto. Piątym w zespole jest Uliphant – berliński mistrz saksofonów i klarnetów, pasjonat analogowych brzmień „oldschoolowych” syntezatorów. Połączyła ich pasja do żydowskiej muzyki i nieskrępowana improwizowana zabawa pełna kosmopolitycznej dźwiękowo fantazji. Jidysz Dada – tak nazwali stworzony przez siebie gatunek muzyczny. Z dużym wyrafinowaniem i smakiem łączą i mieszają brzmienia, style i gatunki. I choć co chwila burzą tradycję i muzyczne normy, to tworzą w to miejsce przestrzeń dla czegoś, co właśnie dopiero przychodzi. Każdy koncert Kabbalah to spełniona obietnica wyprawy do „zakręconego” muzycznie świata, nieprzewidywalnej i nieco zwariowanej zabawy. To wspólne odkrywanie wcześniej nienazwanego.

Nove Kino Praha, godz. 19:00

Bilety w cenie 30 zł za dzień