NMŻ: LENA PIĘKNIEWSKA & SOUNDCHECK // BESTER QUARTET & TOMASZ ZIĘTEK

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Nove Kino Praha, Warszawa
Data: 
22.04.2012

NOWA MUZYKA ŻYDOWSKA 

Projekcja filmu dokumentalnego. Pokaz przedprzemierowy Festiwalu Żydowskie Motywy. „The SoCalled Movie”

Reż. Garry Betel prod. USA 2009

Josh Dolgin – “SoCalled” to artysta poruszający się swobodnie zarówno po świecie muzyki żydowskiej jak i hip-hopu. Poszukuje inspiracji w przeróżnych muzycznych światach. Film opowiada o jego artystycznej drodze kilku ostatnich lat.

Nove Kino Praha, godz. 14:00

Wstęp wolny

LENA PIĘKNIEWSKA & SOUNDCHECK „Kołysanki na wieczny sen”

Bardzo wysmakowana, pełna powietrza i po mistrzowsku wyważona emocjonalnie muzyka zespołu Soundcheck (trzeba pamiętać, że od kilku lat zaliczani są do czołówki polskiej sceny jazzowej) znakomicie współgra z wyśpiewanymi po hebrajsku i po polsku poetyckimi strofami, pełnymi refleksji nad czasem minionym, nad ludźmi, których już nie ma, nad miejscami, które dziś są zupełnie inne. Projekt jest niebywale otwarty i co najważniejsze autentyczny. Czy to niezwykła muzyka, czy ponadczasowe wartości tkwiące w wyśpiewanych współczesnych tekstach, czy też intrygująco ciekawy głos Leny? Chyba wszystko razem sprawia, że trudno się oderwać od słuchania tej muzyki.

Zespół Soundcheck zagra w składzie: Krzysztof Dyś – piano, Maciej „Kocin” Kociński – saksofon, klarnet, Andrzej Święs – kontrabas, Krzysztof Szmańda – perkusja

BESTER QUARTET & TOMASZ ZIĘTEK „Projekt Gebirtig”

W 1942r. został zamordowany Mordechaj Gebirtig – poeta, kompozytor, bard krakowskiego Kazimierza. Postać tragiczna i wieloformatowa. Jego wiersze i piosenki są niedościgłymi „fotografiami” międzywojennej rzeczywistości. Są niezbywalną ostoją naszej wspólnej polsko-żydowskiej, ciągle żywej historii.

Jarek Bester – muzyk, kompozytor, lider Krakow Klezmer Band, a obecnie Bester Quartet. Twórca o niezwykłej wrażliwości muzycznej. Swoimi dźwiękami tworzy magiczne, pełne z jednej strony nostalgii, z drugiej zaś niesamowitej ekspresji muzyczne przestrzenie. Jako jedyny na język muzyki przełożył fragmenty prozy Bruno Schulz’a i zrobił to z ogromnym sukcesem.

Tu będziemy świadkami jego autorskiego odczytania songów Gebirtiga, swoistego spotkania dwóch twórców ponad czasem, ponad językiem i ponad tradycją.

Do realizacji projektu Jarek zaprosił muzyków ze swojego kwartetu: Olega Dyyaka – perkusja, Jarosława Tyrałe – skrzypce, Mikołaja Pospieszalskiego – kontrabas oraz trójmiejskiego trębacza – Tomasza Ziętka.

Projekt powstaje specjalnie dla Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska i Muzeum Historii Żydów Polskich.

Nove Kino Praha, godz. 19:00

Bilety w cenie 30 zł za dzień