The Nightwatchers

Zdjęcie: 
Miejsce: 
12/14 Jazz Club, Warszawa
Data: 
16.10.2015
Godzina: 
19:30

The Nightwatchers to dwuosobowa formacja, w której skład wchodzą: wielokrotnie nagradzany gitarzysta i wokalista Rupert Wates, oraz pianista jazzowy, wirtuoz fortepianu Bartosz Hadała. 16-go października wystąpią w 12/14 Jazz Club.

Muzycy współpracują ze sobą od 2008 roku, mają w swoim dorobku 3 albumy. Ostatnia płyta zatytułowana "The Nightwatchers" to 12 kompozycji Ruperta Wates, które w pewnym sensie podsumowują jego dotychczasową twórczość, a jednocześnie w zupełnie nowy sposób prezentują nagrane już kiedyś piosenki.

Rupert Wates urodził się w Londynie, studiował na Oxford University. W 1994 roku podpisał ekskluzywny kontrakt z firmą wydawniczą Eaton Music i do dzisiaj jest "pełnoetatowym" kompozytorem muzyki i autorem tekstów.  W latach 90-tych współpracował z angielską wokalistką jazzową Liz Fletcher, która nagrała dwa albumy "Mellowmania" i "Blue Afternoons" wydane później przez wytwórnię płytową Mainstream z muzyką i tekstami autorstwa Ruperta Wates. W roku 2001 przeniósł się do Paryża gdzie skompletował własny zespół. W roku 2006 nagrał debiutancki album "Sweet or Bitter Wine" dla wytwórni Mainstream. W roku 2007 przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, a w roku 2008 osiedlił się na stałe w Nowym Jorku. Od przyjazdu do USA Wates wydał poprzez własną wytwórnię Bite Music Limited 5 autorskich albumów, z których każdy prezentowany był obszernie za pośrerdnictwem stacji radiowych na całym świecie. W roku 2010 Wates nagrał album w nowej konwencji zatytułowany "Joe's Cafe", na który złożyło się 15 utworów inspirowanych historiami prawdziwych Amerykanów a nagrań dokonało 15 wokalistów.

Bartosz Hadała urodził się w Stalowej Woli, gdzie od siódmego roku życia uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej 1-go i 2-go stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego. Już od najmłodszych lat brał udział w warsztatach muzycznych, konkursach i festiwalach. Jako 15-stolatek został najmłodszym finalistą w Konkursie Pianistów Jazzowych im. Mieczysława  Kosza w Kaliszu, a dwa lata później otrzymał stypendium do Berklee College of Music w Bostonie. W roku 1996 wyjechał na studia do Odesskiego Konserwatorium aby studiować pod okiem pofesora Anatolija Kardaszewa, a w 1998 przeniósł się do Stanów Zjednoczonych i rozpoczął studia na wydziale jazzu w Western Michigan University, w Kalamazoo, w stanie Michigan. W roku 2003 zaproszony został na Konferencję IAJE gdzie zaprezentował swój kwintet "Bartosz Hadala Group". W maju tego samego roku przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie spędził 6 lat współpracując z wieloma znakomitymi muzykami t.j. Randy Brecker, Billy Hart, Lenny White, Antonio Sanchez, Johannes Weidenmueller, Dave Anderson, Ada Rovatti, Jon Irabagon czy wokalista Rupert Wates.

W roku 2010 ukazał się debiutancki album jazzowy Hadały zatytułowany "The Runner Up", na który złożyło się 9 kompozycji własnych oraz standard "A Night in Tunisia", a w nagraniach udział wzięli między innymi trębacz Randy Brecker oraz perkusista Antonio Sanchez. Płyta została przyjęta z wielkim entuzjazmem przez krytyków, którym spodobała się gra lidera jak i jego kompozycje.

CO? – The Nightwatchers
KTO? – Bartosz Hadała, Rupert Wates
GDZIE? - 12/14 Jazz Club, Warszawa
KIEDY? – 16/10/2015, 19:30
BILETY? – 80 zł