Ned Rothenberg & Hamid Drake

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Ciągoty i Tęsknoty, Łódź
Data: 
05.07.2016
Godzina: 
20:00

Ned Rothenberg i Hamid Drake wystąpią 5-go lipca w Ciągotach i Tęsknotach w Łodzi, na jedynym wspólnym koncerci w Polsce. I fakt ten cieszy nas niezwykle, bo i Ned rothenberg i Hamid Drake to artyści, którym można śmiało zaufać.

Ned Rothenberg. Nowojorski multiinstrumentalista urodzony w 1956, improwizator i kompozytor. Specjalizuje się w grze na saksofonie altowym, klarnetach, a także na japońskim flecie shakuhachi. Rothenberg Studiował w Oberlin Conservatory i Berklee School of Music oraz u L. Scotta i G. Colemana. Od lat rozwija prywatne techniki gry oparte m.in o oddech okrężny i multifony. Jego utwory są rozwijającymi się strukturami melodyczno- rytmicznymi, nie dającymi się przyporządkować do żadnego gatunku muzycznego. Występował u boku takich sław muzyki improwizowanej, jak J. Zorn, E. Parker, czy S. Namchylak. Zajmuje się również prowadzeniem warsztatów na całym świecie. Stały rezydent kultowego "The Stone" w Nowym Jorku, do tej pory nie gościł jeszcze w Polsce.

Hamid Drake. Perkusista, urodzony w Luizjanie w roku 1955. Choć to muzyk ze wszech miar światowy, jego macierzystą sceną jest Chicago. Wieloletni współpracownik Freda Andersona. Od roku 1976 r. współpracował z Adamem Rudolphem, od roku 1977 był członkiem The Mandingo Griot Society. Od 1978 r. okazjonalnie współpracował też z Donem Cherrym. Fani docenili też jego kooperacje w duetach, w tym z basistą Williamem Parkerem oraz w Indigo Trio z Nicole Mitchell oraz Harrisonem Bankheadem. Jego niezwykle charyzmatyczny styl odznacza z jednej strony niespotykana dynamika (zwłaszcza, gdy gra na zestawie perkusyjnym), z drugiej "szamańska" duchowość – muzyk wiele lat studiował etniczne instrumenty perkusyjne, których brzmienie łączy także z własnym śpiewem. Dobrze znany polskiej publiczności i muzykom – niedawno ukazała się płyta zespołu "Hera" z jego udziałem.

KTO? – Ned Rothenberg & Hamid Drake
GDZIE? – Ciągoty i Tęsknoty, Łódź
KIEDY? – 05/07/2016, 20:00
BILETY? – 48 zł