Motion Trio & Leszek Możdżer

Zdjęcie: 
Miejsce: 
HalaUniwersytetu Ekonomicznego, Kraków
Data: 
23.01.2014
Godzina: 
19.00
Czas trwania: 
23.01.2014

Motion Trio – najsłynniejsze polskie trio akordeonowe, założone w 1996 roku przez Janusza Wojtarowicza, który jednocześnie jest jego liderem i autorem większości kompozycji. W skład zespołu wchodzą także Marcin Gałażyn i Paweł Baranek. Motion Trio zyskało uznanie słuchaczy dzięki niecodziennemu, niespotykanemu dotychczas wykorzystywaniu brzmienia akordeonu. Zespół został laureatem wielu prestiżowych nagród, na czele z Grand Prix IV Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w 2000 roku.

W 2013 roku ukazała się najnowsza płyta zespołu, Polonium, zawierająca muzykę polskich kompozytorów żyjących i tworzących w XX i XXI wieku – między innymi Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara i Henryka M. Góreckiego. Na krążku znalazła się także kompozycja Marty Ptaszyńskiej, napisana specjalnie dla akordeonowego trio. Autorem wszystkich aranżacji jest lider zespołu, Janusz Wojtarowicz, który charakteryzuje płytę w następujący sposób: „(…) udało się uchwycić wyjątkową polską emocjonalność z jej fobiami, przeoraną historią ale i godnością, przywiązaniem do tradycji, polskim lękiem przed innymi (…), a jednocześnie z ogromną, często irracjonalną nadzieją.”.

W „Koncercie na klawesyn lub fortepian” H. M. Góreckiego można także usłyszeć Leszka Możdżera, który gościnnie wykonał partię solową. Utwory z Polonium będą stanowić główną część dzisiejszego koncertu, natomiast Leszek Możdżer wystąpi w roli gościa specjalnego. Koncert będzie składał się z dwóch części. W pierwszej zaprezentowane zostaną utwory, które znalazły się na „Polonium”, natomiast po przerwie muzycy akordeonowego trio, wraz z Leszkiem Możdżerem, zaprezentują się we własnych, autorskich kompozycjach. Koncert poprowadzi Pan Paweł Potoroczyn – Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.