MOTION TRIO

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Filharmonia Narodowa, Warszawa
Data: 
16.02.2012

MOTION TRIO

Trio akordeonowe założone w 1996 roku przez Janusza Wojtarowicza - leadera i autora większości kompozycji. Ewenement na europejskim i światowym rynku muzycznym. Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn to światowej klasy akordeoniści. Wykorzystując w swej twórczości wszelkie zalety akordeonu, odkrywają wciąż nowe możliwości tego instrumentu, zmieniając jego oblicze. Ich koncerty to muzyczne spektakle zawierające akcję i dramaturgię.

Janusz Wojtarowicz - akordeonista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, autor muzyki teatralnej i filmowej, założyciel tria akordeonowego Motion Trio oraz wydawnictwa Akordeonus, wydającego płyty Motion Trio i partytury akordeonowe. Jako solista-akordeonista wyróżniany na wielu konkursach akordeonowych. Autor muzyki teatralnej do spektakli. Jest kompozytorem wiekszosci utworów wykonywanych przez Motion Trio. Twórca idei, by trio akordeonowe - niczym kwartet smyczkowy - uczynić klasycznym składem wykonawczym, a tym samym, by pojęcie "trio akordeonowe" wprowadzić do literatury muzycznej na oznaczenie utworu napisanego na trzy akordeony. Autor vademecum dla kompozytorów "Jak pisac na akordeon" (AKORDEONUS 2007). Prowadził masterclass między innymi: na University of Chicago, Konserwatorium Paryskim, Royal Academy of Music w Londynie. Na potrzeby Motion Trio zaaranżował dzieła Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Pawła Szymańskego, Michaela Nymana, które wykonał wraz z Motion Trio min. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Skirbal Center of Performing Arts w Los Angeles, Konzerthaus w Wiedniu, Barbician Center w Londynie i wielu innych. W 2009 otrzymał nagrodę Fundacji Inne Brzmienia „Kobaltowa Muza” dla wybitnych muzyków za ich wkład w rozwój sztuki. W lutym 2011 został uhonorowany odznaką - Honoris Gratia -, w dowód uznania za zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców.

Paweł Baranek - Autor kilku kompozycji wykonywanych przez Motion Trio. Laureat krajowych i miedzynarodowych konkursów akordeonowych. Z Motion Trio zdobyl Grand Prix IV Miedzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralej im. Krzysztofa Pendereckiego w 2000 roku. Brał udział w masterclass min. na University of Chicago, Konserwatorium Paryskim, Royal Academy of Music w Londynie. Wystąpił w 31 krajach świata, wystepując min. w "Carnegie Hall" w New York, Skirbal Center of Performing Arts w Los Angeles, Konzerthaus w Wiedniu, Barbician Center w Londynie i wielu innych. W 2009 otrzymał nagrodę Fundacji Inne Brzmienia „Kobaltowa Muza” dla wybitnych muzyków za ich wkład w rozwój sztuki. W lutym 2011 został uhonorowany odznaką - Honoris Gratia -, w dowód uznania za zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców.

Marcin Gałażyn - Współtwórca zespołu Que Passa, z którym koncertował osiem lat, wykonując improwizowaną muzykę flamenco, latino oraz jazz. W Motion Trio od 1999 r. Laureat Grand Prix IV Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w 2000 roku. Uczestniczył w masterclass min. na University of Chicago, Konserwatorium Paryskim, Royal Academy of Music w Londynie. Z Motion Trio wystąpił w 31 krajach świata, wystepując min. w "Carnegie Hall" w New York, Skirbal Center of Performing Arts w Los Angeles, Konzerthaus w Wiedniu, Barbician Center w Londynie i wielu innych. W 2009 otrzymał nagrodę Fundacji Inne Brzmienia „Kobaltowa Muza” dla wybitnych muzyków za ich wkład w rozwój sztuki. W lutym 2011 został uhonorowany odznaką - Honoris Gratia -, w dowód uznania za zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców.

Filharmonia Narodowa, godz. 18:00

bilety: 20/25zł

fot. Manuela Alcer