Milo Ensemble

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub 12/14, Warszawa
Data: 
29.08.2015
Godzina: 
21:00

Milo Kurtis – multiinstrumentalista, Grek z pochodzenia, dla którego Polska stała się miejscem pobytu, takim samym jak Ameryka, gdzie mieszkał kilkanaście lat. 29-go sierpnia w warszawskim Klubie 12/14 wystąpi z projektem Milo Ensemble.

Przygodę z muzyką rozpoczął od występów z Grupą w Składzie na początku lat 70-tych, grając w niej muzykę tzw. intuicyjną, eksperymentalną, z którą wystąpił na Warszawskiej Jesieni. W 1972 roku wspólnie z gitarzystą Wojtkiem Waglewskim założył zespół Ya-Sou, odwołujący się do muzyki etnicznej i folkowej. Od 1975 roku po odejściu Marka Jackowskiego rozpoczął występy w legendarnej grupie Osjan.

W 1975 roku razem z Markiem Jackowskim założył jeden z najbardziej uznanych zespołów polskiej sceny Maanam. Równolegle przez półtora roku grał z Osjanem i z Maanamem, ale więzi z Osjanem okazały się silniejsze. Brał udział w powstawaniu zespołu Izrael, grającego muzykę reggae, występował w funkowej grupie Zgoda, następnie w zespole Deuter oraz Voo Voo. Wielokrotnie występował z Tomaszem Stańko.

W Stanach Zjednoczonych mieszkał najpierw w Nowym Yorku, później w Berkeley w Kalifornii. Występował tam w bardzo różnych zespołach grających muzykę od rocka, folku, muzyki etnicznej do free jazzu. Po trwającej 11 lat nieobecności wrócił do Polski i w grudniu 1996 roku zorganizował koncert poświęcony pamięci Dona Cherry, zmarłego kilka miesięcy wcześniej. W tym czasie reaktywowała się grupa Osjan, ale obecnie największą jego pasją jest grupa Drum Freaks, do której zaprasza oprócz polskich muzyków instrumentalistów z Ameryki, Afryki i Grecji.

Po dojściu do zespołu Janusza "Yaniny" Iwańskiego profil grupy uległ zmianie. Pojawiło się więcej elementów melodyczno-harmonicznych. Muzyka zespołu - określana mianem open music jest muzyką otwartą na wszelkie wpływy. W muzyce Drum Freaks spotykamy pierwiastki zaczerpnięte z różnych kultur świata, łączące się z improwizowanymi elementami muzyki jazzowej, elektronicznej i klasycznej.

Koncert Drum Freaks to muzyczna szczerość, rytuał rytmu, dźwięków i ciszy, podróż w świat magicznych zjawisk. Milo nazywa swoje koncerty podróżą dookoła mózgu.
W 2012 powołał do życia następny projekt: „Orkiestra Naxos” w którym skupił muzyków z Grecji, Syrii, Izraela, Jemenu i Polski, którzy na stałe osiedli w Polsce. Efektem było wydanie przez Warner Music płyty Naxos – „Podróż Dookoła Mózgu” i koncert premierowy w Studio im Agnieszki Osieckiej Programu III Polskiego Radia.

CO? – Milo Ensemble
KTO? – Milo Kurtis, Konstanty Joriadis, Adeb Chamoun, Mateusz Szemraj
GDZIE? - Klub 12/14, Warszawa
KIEDY? – 29/08/2015, 21:00
BILETY? – 60 zł