Miller/Możdżer/Namysłowski

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Katowice
Data: 
19.11.2015
Godzina: 
19:00

Listopadowa trasa koncertowa Miller/Możdżer/Namysłowski to seria (przynajmniej) dwóch koncertów w jednym. Marcus Miller zaprezentuje materiął  z płyty „Afrodeezia”. Z kolei Leszekowi Możdżerowi na scenie towarzyszyć będą Zohar Fresco i Lars Danielsson. Gość specjalnym będzie sam Zbigniew Namysłowski. 19-go listopada usłyszymy ich w Katowicach, w budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Jak doszło do wspólnej trasy Miller/Możdżer/Namysłowski? W 1978 roku 19-letni Marcus Miller wziął udział w nowojorskiej sesji nagrania napisanego trzy lata wcześniej (już) przeboju Zbigniewa Namysłowskiego „Kujawiak goes funky”. Kompozycja i cała sesja zapadła w pamięci Marcusa do tego stopnia pozytywnie, że 36(!) lat później, na jego własną prośbę, dyrektor artystyczny gdańskiego festiwalu Solidarity of Arts Krzysztof Materna umożliwił ponowne (wspólne z Z. Namysłowskim i L. Możdżerem) wykonanie tego utworu podczas finału widowiska Esperanza+, 16 sierpnia 2014 roku na scenie plenerowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Tego samego wieczoru powstał pomysł wspólnej polskiej trasy Miller/Możdżer/Namysłowski.

O swoim ostatnim albumie Marcus Miller mówi: „Afrodeezia to moja muzyka. Pokazuje kim dzisiaj jestem: muzykiem otwartym, zawsze czujnym, muzykiem, który swoją prawdziwą osobowość odkrył około 10 lat temu, ale który wciąż się rozwija. Jestem dumny z mojego młodego zespołu: Alexa Hana na saksofonie, Adama Agati’ego na gitarze, Bretta Williamsa na klawiszach i Louisa Cato na perkusji. To ścisła egzekutywa albumu Afrodeezia, wokół nich poruszają się fantastyczni soliści z różnych krajów. Wkład ich wszystkich tworzy nową dynamikę mojej muzyki. Są tu brzmienia, których mogliście jeszcze nigdy nie słyszeć: instrumenty takie jak kora, gimbri, cała grupa perkusjonalii...”

CO? –  Miller/Możdżer/Namysłowski
KTO? – Marcus Miller, Adam Agati, Louis Cato, Alex Han, Brett Williams, Lee Hogan / Leszek Możdżer, Lars Danielsson,Zohar Fresco / Zbigniew Namysłowski
GDZIE? – Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Katowice
KIEDY? – 19/11/2015, 19:00