Michał Kulenty Quartet

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub 12/14, Warszawa
Data: 
08.08.2015
Godzina: 
21:00

8-go sierpnia w warszawskim Klubie 12/14 wystąpi Michał Kulenty Quartet.

Michał Kulenty –   Rocznik 1956. Ukończył dwie uczelnie: Uniwersytet Warszawski - filologię polską /1980/ i Akademię Muzyczną w Warszawie /1985/ - w klasie saksofonu. Podobna dwukierunkowość cechuje jego aktywność twórczą. Z jednej strony, trwająca do dziś, współpraca z orkiestrami symfonicznymi /w tym Filharmonia Narodowa/ i koncerty solowe. Z drugiej, praca w kilku czołowych big bandach i combach jazzowych. (Duże doświadczenie studyjne, wiele sesji nagraniowych jako sideman, nie tylko jazzowy - ponad 40 CD’s i LP’s.)
Autor muzyki teatralnej i filmowej. Brał udział w festiwalach muzyki współczesnej /m.in.. Aspekte Salzburg /, jak i w bardzo wielu jazzowych.  Koncertował w Japonii ze słynnym wiolonczelistą Yo-Yo Ma, w projekcie z cyklu: ”Silk Road”.

Jest doświadczonym „człowiekiem radia”. Kilka lat pracował w Biurze Programowym Polskiego Radia, jest doradcą muzycznym i twórcą radiowym, w tym autorem muzyki ilustracyjnej wielu stacji radiowych.
Prowadzi również ożywioną działalność pedagogiczną, ma wielu uczniów z całej Polski, w szkole o profilu jazzowym, gdzie stworzył własną klasę. Ma też swoich naśladowców i wielu wiernych fanów.
Jego wszechstronność jest powszechnie znana, ale są też i znaki rozpoznawcze jego osobowości artystycznej. „Poeta saksofonu, polski Garbarek”- tak piszą o nim krytycy, zwracając przy tym uwagę na osobisty styl tego twórcy.
Michał Kulenty jest kompozytorem o dużej wrażliwości na urodę polskiej muzyki ludowej. Wszechstronny saksofonista, od okaryny przez zestaw fletów prostych i poprzecznych, nieomal pełen rejestr saksofonów. Podstawowe instrumenty to jednak sopran tenor i fortepian.
Muzyka, która tworzy to pogranicze jazzu, muzyki ludowej i sakralnej. Proste, śpiewne tematy i bogata, współczesna harmonia- to emocja i forma. Dokładnie przemyślana struktura formalna- wiele części, tematów, polifonia, zróżnicowana rytmika, a jednak wrażenie ewangelicznej prostoty.

CO? – Michał Kulenty Quartet
KTO? – Michał Kulenty, Paweł Perliński, Rafał Różalski, Krzysztof Gradziuk
GDZIE? – Klub 12/14, Warszawa
KIEDY? – 08/08/2015, 21:00
BILETY? – 60 zł