Mateen/Bauer/Tokar/Kugel

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Pardon, To Tu, Warszawa
Data: 
07.12.2015
Godzina: 
20:30

Tych czterech instrumentalistów to wyjątkowa mieszanka. Mark Tokar i Klaus Kugel tomistrzowie  free jazzu. Dołączył do nich amerykański saksofonista i kompozytor Sabir Mateen oraz Johannes Bauer, znany puzonista muzyki improwizowanej z Niemiec. 7-go grudnia wystąpią w Pardon, To Tu.

Sabir Mateen - na scenie muzyki improwizowanej nikt go nie może zignorować. Zaczynał grać z Horace Tapscott's Pan African People's prawie cztery dekady temu. Mimo, że grał z Sun Ra, nie dołączył do Arkestry, wybrał indywidualną drogę. Grał w każdym zakątku Stanów Zjednoczonych i zjechał cały świat; jest kreatorem światowej sceny improv; współtworzył szereg projektów i współpracował z wieloma wybitnymi artystami (Test, One World Ensemble, Tenor Rising, Sunny Murray's bands, the Raphe Malik Quartet, Alan Silva, Kali Fasteau, Butch Morris, Bill Dixon, William Hooke i wielu innych). Gdy w Nowym Yorku nie gra akurat w Knitting Factory czy the Cooler, można trafić na niego na peronach lub na undergroundowych happeningach.

Mark Tokar - wszechstronny kontrabasista w świecie jazzu. Ukończył studia na Politechnice Lwowskiej później studiował w Szkole Muzycznej im St. Ludkiewicza we Lwowie (gitara klasyczna). Równocześnie rozpoczął grę na kontrabasie. W roku 2006 w ramach stypendium Gaude Polonia od ministra kultury Rzeczypospolitej studiował w Akademii Muzycznej im K.Szymanowskiego w Katowicach na wydziale jazzowym pod kierunkiem prof. Jacka Niedzieli. W latach 2005-2006 pracował jako dyrektor artystyczny i współorganizator ukraińsko-polskiego festiwalu "Jazz Bezz". Organizował także serie koncertów filharmonicznych "Metro Jazz" we Lwowie. Występował jako basista z różnymi formacjami w Niemczech, Czechach, Polsce, Ukrainie, Rosji. Członek lwowskiej formacji Dzyga Jazz Quintet. Jest także twórcą i liderem międzynarodowych projektów Leo'm'art i Mark Tokar Quintet. Uczestnik projektów "Resonance" Kena Vandermarka i "Five Spot".

Klaus Kugel - należy do najbardziej cenionych i doświadczonych europejskich perkusistów. Współpracował jak dotąd z cała plejadą artystów jazzowych, jak choćby Tomasz Stańko, Vyacheslav Ganelin, Peter Evans, Charlie Mariano, Michel Pilz, Perry Robinson, Theo Jörgensmann, Roy Campbell, Kenny Wheeler, William Parker, Bobo Stenson, Jemeel Moondoc, Burton Green, Wacław Zimpel czy Bobby Few. Od 1989 współpracuje na stałe z litewskim saksofonistą Petrasem Vysniauskasem tworząc rozliczne projekty. "Jeden z najbardziej zajętych i elokwentnych współczesnych perkusistów jazzowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Przekracza granicę między wewnętrznym i zewnętrznym graniem w szczególnie wyrazisty sposób; jego zasada to zawsze słuchać i nigdy nie dać się złapać podczas serii szybkich muzycznych wyjść. ” - Dave Wayne
 

CO? – Mateen/Bauer/Tokar/Kugel 
KTO? – Mark Tokar, Klaus Kugel, Sabir Mateen, Johannes Bauer
GDZIE? – Pardon, To Tu, Warszawa
KIEDY? – 07/12/2015, 20:30