Mariusz Bogdanowicz Quartet / RGG & Verneri Pohjola

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Żak, Gdańsk
Data: 
13.03.2015
Godzina: 
20:00

13-go marca na scenie gdańskiego klubu Żak wystąpi Mariusz Bogdanowicz Quartet. Grupa zaprezentuje materiał z albumu "Syntonia". Drugim koncertem wieczoru będzie występ tria RGG w towarzystwie fińskiego flecisty Kari „Sonny” Heinilä.

Mariusz Bogdanowicz - kontrabasista, kompozytor, producent, wydawca, publicysta i pedagog. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Ma w swoim dorobku trzy autorskie płyty: Back to the Bass (1995), Confiteor Song (2001), Syntonia (2013). Jest kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej. Komponuje piosenki do tekstów Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Wołka, Wojciecha Ziembickiego, Marka Gaszyńskiego, Justyny Holm i Marii Przybysz. Od ponad dwudziestu lat współtworzy formacje Włodzimierza Nahornego. Mariusz Bogdanowicz tworzy muzykę mającą swe źródła również poza jazzowym idiomem. Jego gra na kontrabasie, niełatwo daje się zaszufladkować i ująć w stylistyczne ramy. Jest ekspresyjna, czasem liryczna, powściągliwa i refleksyjna.

Kari „Sonny” Heinilä - flecista klasyczny (flet poprzeczny i flet altowy) oraz saksofonista pochodzący z Finlandii. Heinilä zadebiutował na scenie fińskiego jazzu w połowie 1980 roku. Rezygnując z udziału w Pori Big Band przeniósł się do Helsinek, do pierwszego w miejscowości Espoo Big Bandu; do UMO Jazz Orchestra, gdzie Heinilä grał przez siedem lat. Współpraca z zespołem Edwarda Vesali: Sound & Fury, gdzie grał przez kilka lat zaowocowała pierwszym w karierze albumem w wydawnictwie ECM - Lumi (1987). W 1995 Heinilä opuścił UMO i rozpoczął pracę jako nauczyciel na wydziale jazzu w Akademii Sibeliusa, ale współpraca z UMO nadal była kontynuowana w innym charakterze. Heinilä stał się gościnnym dyrygentem orkiestry ok. roku 2001 i skomponował również kilka utworów na orkiestrę. W 2010 powrócił do UMO na stałe dzielić pozycję lidera artystycznego z Kirmo Lintinen. Na kolejnym jego albumie Mosaique (Celene 2005) muzyka jest nasycona orientalnymi nastrojami, Heinilä używa na przykład technik improwizacji tureckiej muzyki klasycznej. W swoim kolejnym zespole, Albero Kwartet porusza się na granicy jazzu i muzyki współczesnej i ludowej.

UWAGA!!!!! Ze względów zdrówotnych Kari "Sonny" Henilla odwołał swój udział w koncertach. Zespołowi RGG  towarzyszyć będzie Verneri Pohjola!

RGG - Od 2001 roku RGG jest coraz bardziej identyfikowane z europejską sceną muzyki improwizowanej, wykonywanej przez trio fortepianowe. Od roku 2013 trio występuje w odmienionej formule. Po 12 latach istnienia RGG w miejsce Przemysława Raminiaka zawitał Łukasz Ojdana, młody utalentowany pianista, który tchnął wiatr w żagle RGG. Trio ma na koncie 7 płyt: Scandinavia, Straight Story, Unfinished Story, True Story, One, RGG Szymanowski i Aura. Laureaci Bielskiej Zadymki Jazzowej (2003) i Pomorskiej Jesieni Jazzowej, otrzymali II nagrodę (Three for Brad) i III nagrodę (In Him We Trust) na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy (2003). W 2007 roku według „Rzeczpospolitej” wydali Polską Jazzową Płytę Roku 2007 - Unfinished Story, docenioną przez krytykę muzyczną.

CO? - Mariusz Bogdanowicz Quartet / RGG & Kari „Sonny” Heinilä
KTO? - Mariusz Bogdanowicz, Sebastian Frankiewicz, Adam Wendt, Miłosz Wośko / Kari „Sonny” Heinilä, RGG: Maciej Garbowski, Krzysztof Gradziuk, Łukasz Ojdana
GDZIE? - Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? - 13/03/2015, 20:00
BILETY?:
13,- I pula / 23,- II pula - zniżka na Kartę Dużej Rodziny
20,- I pula / 30,- II pula - zniżka dla studentów, uczniów, seniorów
30,- I pula / 40,- II pula - zniżka na Kartę do Kultury
40,- I pula / 50,- II pula