Made in Chicago Festival: Lee Konitz Quartet / Tribute To Birth of The Cool

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Scena na Piętrze, Poznań
Data: 
17.11.2014
Godzina: 
20:00

17-go listopada, na Scenie na Piętrze w Poznaniu, w ramach festiwalu Made in Chicago wystąpi Lee Konitz Quartet oraz Tribute To Birth of The Cool.

W 1949 roku legendarna orkiestra jazzowa Milesa Davisa dokonała nagrań, które zadecydowały o powstaniu nowej ery w muzyce nazwanej cool jazz. Do dnia dzisiejszego niemal wszyscy członkowie zespołu Davisa odeszli. Ostatnim aktywnym muzycznie artystą, który uzyskał na przestrzeni lat status legendy saksofonu jazzowego jest urodzony w Chicago w 1927 roku Lee Konitz. Stoimy przed niezwykłym, historycznym wydarzeniem - występ Lee Konitz'a z poznańskim nonetem dokładnie w 65. rocznicę powstania gatunku cool jazz, który zadecydował o dalszym rozwoju muzyki. Wydarzenie to jest absolutnie bez precedensu na kartach historii jazzu. Dodatkowo partie trąbki  Milesa Davisa wykona trębacz Maciej Fortuna laureat tegorocznej nagrody artystycznej Miasta Poznania.

Program koncertu zakłada dwie części podzielone przerwą. Część pierwszą (ok. 45 minut) wypełni  koncert poznańskiego nonetu. W trakcie koncertu zostanie zapowiedziany Lee Konitz, który wykonana partie solowe wspólnie z nonetem w co najmniej trzech utworach. Część drugą koncertu (ok. 60 minut) stanowić będzie występ Lee Konitz Quartet.

Lee Konitz (ur. 13 października 1927 w Chicago), amerykański saksofonista jazzowy. Laureat NEA Jazz Masters Award 2009.Znany ze współpracy z takimi muzykami jak Miles Davis, Dave Brubeck, Ornette Coleman, Charles Mingus, Gerry Mulligan czy Elvin Jones. W 1949 nagrał z Milesem Davisem epokowy album Birth of the Cool, współpracował z Gilem Evansem, Lenniem Tristano i do dziś jest aktywnym i twórczym muzykiem.

Tribute To Birth of The Cool - założony w 2008 r. przez Patryka Piłasiewicza, jest pierwszym polskim zespołem, poświęconym jednemu z najważniejszych projektów w historii jazzu - Birth Of The Cool. Dzieło Gila Evansa i Milesa Davisa, będące dziś ikoną jazzu klasycznego, było próbą połączenia języka impresjonistycznego z jazzową ekspresją. Utwory, zarejestrowane i wydane w 1949 r. na płycie sygnowanej nazwiskiem Davisa, stały się początkiem nowej ery w muzyce, nazwanej cool jazz.Zrekonstruowane kompozycje Evansa, Davisa, Mulligana, Russella i Lewisa były wielokrotnie wykonywane przez zespół oraz nagradzane na licznych konkursach.

CO? – Made in Chicago Festival - Tribute To Birth of The Cool
KTO? – Lee Konitz Quartet: Lee Konitz, George Schuller, Jeremy Stratton, Dan Tepfer / Tribute To Birth of The Cool: Piotr Banyś, Robert "Borys" Błoszyk, Krzysztof Dys, Alicja Fortuna, Maciej Fortuna, Maciej Kociński, Andrzej Konieczny, Patryk Piłasiewicz, Piotr Rulewski
GDZIE? – Scena na Piętrze, Poznań
KIEDY? – 17/11/2014, 20:00
BILETY? – 80 zł / 70 zł (ulgowy) - przedsprzedaż