Made in Chicago: Dawid Fortuna / Wacław Zimpel / We Re-Insist: Freedom Now

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Stary Rynek / Scena na Piętrze, Poznań
Data: 
25.05.2017
Godzina: 
18:00 / 20:00

25-go maja startuje 12. edycja festiwalu Made in Chicago. Na Starym Rynku, w Poznaniu zainauguruje go jazzowy hejnał Macieja Fortuny, po którym wystąpi Wacława Zimpla. Tego samego wieczoru, w Scenie na Piętrze usłyszymy projekt We Re-Insist: Freedom Now.

Made in Chicago 2017 rozpoczniemy wyjątkowymi koncertami z wieży Ratusza, w wykonaniu tych, którzy są teraz niekwestionowaną elitą i przyszłością polskiego jazzu – na otwarcie pełen swobody, ale jakże donośny jazzowy hejnał Macieja Fortuny na 3 trąbki, a następnie przejmujące solo Wacława Zimpla, który swój klarnet uzbroi w cztery potężne głośniki i syntezatory.

Chciałbym, żeby dźwięk płynący z ratusza zatrzymał na chwilę czas w mieście, przeniósł ludzi do innej przestrzeni. Chciałbym, żeby to było intensywne doświadczenie dźwięku, który przechodziłby przez całe ciało. – mówi związany z Poznaniem laureat Paszportu Polityki 2016 i niech to będzie najlepsza zachęta dla Państwa.

Na okładce zdjęcie odwołujące się wprost do strajku Ruchu Spraw Obywatelskich – jednej z najważniejszych organizacji pokojowo walczących z segregacją rasową w USA. (Pamiętacie sceny ogromnej manifestacji w “Forreście Gumpie”? Tak, to właśnie Martin Luther King i Ruch Spraw Obywatelskich). Na samej płycie muzyka wolności w każdym wymiarze, lirycznie I dźwiękowo. Kiedy w roku 1960 Max Roach nagrywał album “We Insist: Freedom Now” czasy były niespokojne. Z ogromnym “ŻĄDAMY” w tytule album był prawdziwym manifestem, na równi artystycznym co społecznym. Prawie 60 lat później, kiedy place miast znów zapełniają się regularnie, po album sięgają muzycy z niemniejszą wrażliwością. Saksofonistki Juli Wood I Caroline Davis, oprócz autorskiej aranżacji, zadbały o aktualizację przekazu słownego. Nad nim pracowała Maggie Brown - córka Oscara autora oryginału. Ten przejmujący album wykonany na żywo akurat w Poznaniu może ponownie zyskać oblicze wielowymiarowego, wolnościowego manifestu. Szalenie ważna będzie tego wieczoru rola publiczności!

CO? – 12. Made in Chicago: Dawid Fortuna / Wacław Zimpel / We Re-Insist: Freedom Now
KTO? – Dawid Fortuna / Wacław Zimpel / We Re-Insist: Freedom Now: Juli Wood, Caroline Davis, Maggie Brown, Tom Garling, Marquis Hill, Ari Brown, Ron Perillo, Dennis Carrol, Greg Artry, Calvin Deshon Newmaan
GDZIE? – Stary Rynek / Scena na Piętrze, Poznań
KIEDY? – 25/05/2017, 18:00 / 20:00
BILETY? – przedsprzedaż: 50 zł / 30 zł / regularna cena: 40 zł / 60 zł