Maciej Obara International Quartet

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Narodowe Forum Muzyki, Wrocław
Data: 
07.05.2016
Godzina: 
20:30

Najnowszym projektem Macieja Obary jest kwartet z udziałem wybitnego pianisty Dominika Wani oraz skandynawskiej sekcji rytmicznej. Maciej Obara International Quartet to projekt, który utożsamia muzyczne poszukiwania artysty. Obara konsekwentnie podążą swoją własną artystyczną ścieżką, ciągle udoskonalając swój warsztat muzyczny, wypracowując własny język i poszukując indywidualnego brzmienia. Tym razem całości dopełnią Ole Morten Vaagan na kontrabasie oraz Gard Nilssen na perkusji, czołówka młodej skandynawskiej sceny jazzowej. Grupa wystąpi 7-go maja w Narodowym Forum Muzyki.


Dominik Wania, znany ze współpracy z czołówką polskiej sceny jazzowej, jest również stypendystą „Młodej Polski” dzięki czemu podjął naukę w New England Conservatory w Bostonie pod kierownictwem Danilo Pereza. Ten okres znacząco zaważył na jego rozwoju i bardzo ukierunkował go na indywidualizm, który w połączeniu z klasycznym wykształceniem daje ogromny wachlarz improwizatorskich możliwości. W sekcji towarzyszyć im będą muzycy z Norwegii, z którymi Obara uczestniczył w międzynarodowym projekcie „Take 5 Europe” zrzeszającym najlepszych artystów z różnych krajów UE.

Ole Morten Vaagan (basista, kompozytor) stworzył jeden z najbardziej interesujących zespołów młodej generacji „MOTIF” z legendarnym Mathiasem Eickiem, laureatem nagrody „DnB Nor Kongsberg Jazz Price” ufundowanej przez Axela Dorenra, Rudiego Mahalla, Frediricka Ljungkvista i Jona Falta. Morten Vaagan współpracował z zespołami reprezentującymi różne style: od muzyki bałkańskiej po muzykę studyjną, ale zawsze najbliżej mu jest do współczesnej muzyki improwizowanej, co doskonale słychać w projekcie „Generator X” z Audunem Kleive i Christianem Wallumrodem. Współpracował z takimi artystami jak: Maria Kannegaard, John Scofield, Erlend, Terje Rypdal, Bobo Stenson, Jon Christensen, Jon Fält, czy Arve Henriksen. Gard Nilssen, perkusista z Norwegii, jest twórcą dwóch kluczowych projektów: free-jazzowego improwizowanego tria „Puma” i free-jazzowo-rockowej grupy „Bushman's Revenge”. W 2010 „Puma” został uznany przez magazyn „Down Beat” oraz festiwal „Molde” w Norwegii, jako jeden z najbardziej nowoczesnych zespołów muzyki improwizowanej. Gard swoje umiejetności improwizatorskie rozwijał pod kierunkiem Auduna Kleive, czy Jona Christensena. Warto wspomnieć że Gard Nilssen jest twórcą własnego małego wydawnictwa płytowego GIGAFON.

CO? – Maciej Obara International Quartet
KTO? – Maciej Obara, Dominik Wania, Ole Morten Vaagan, Gard Nilssen
GDZIE? – Narodowe Forum Muzyki, Wrocław
KIEDY? – 07/05/2016, 20:00
BILETY? – 60 zł / 50 zł / 40 zł