MACIEJ FORTUNA TRIO

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Pińczów
Data: 
01.11.2012

Zaduszki Jazzowe

MACIEJ FORTUNA TRIO

Maciej Fortuna - trumpet, flugelhorn

Piotr Lemańczyk - double bass

Roman Ślefarski - drums

Maciej Fortuna to obecnie jeden z najbardziej dynamicznych jazzmanów młodego pokolenia. Od 2 lat intensywnie koncertuje z różnymi składami, również międzynarodowymi (Mack Goldsbury, Stefan Weeke, Ray Blue, Frank Parker, norweski zespół Urban Tunnels), poszukując wciąż nowych środków wyrazu, jakie daje muzyka jazzowa i jej okolice. Ostatnio, pod wpływem muzyki skandynawskiej, eksperymentuje też z brzmieniem samej trąbki. Rok 2011 rozpoczął się dla niego szczególnie - w styczniu został uznany za Nową Nadzieję przez czytelników Jazz Forum, chwilę po tym przyszła nominacja do Fryderyka 2011 dla debiutanckiej płyty Lost Keys, ukazują się także kolejne płyty, nagrane wcześniej z różnymi składami (Mack Goldsbury&The Polish Conncetion oraz Switch On Quintet).

Piotr Lemańczyk to muzyk, którego nie trzeba szczególnie przedstawiać - od lat koncertuje jako członek wielu czołowych polskich zespołów jazzowych. Często występuje z Maciejem Sikałą, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Adamem Pierończykiem, Jackiem Kochanem. Nawiązał też szereg kontaktów międzynarodowych - jest jedynym europejczykiem amerykańskiego zespołu Beatlejazz, współpracuje też z gwiazdami jazzu: Jerry Bergonzi, Tim Hagans, Gary Novak, Dave Kikoski i wielu inych. Wydał także cztery autorskie płyty, które zdobyły wiele pozytywnych recenzji w prasie fachowej. Ponadto brał udział w nagraniu ponad dwudziestu płyt z topowymi artystami polskiej sceny jazzowej. Należy do grona wybijających się muzyków na europejskiej scenie jazzowej.

Roman Ślefarski ceniony perkusista sesyjny, muzyk, aktor. Edukację muzyczną rozpoczął w Szkole Muzycznej II stopnia w Olsztynie, w klasie instrumentów perkusyjnych. Absolwent warszawskiej szkoły jazzowej na Bednarskiej, gdzie szkolił się pod okiem Czesława "Małego" Bartkowskiego (dyplom 2000 r.). Studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Występował z gwiazdami międzynarodowej sceny jazzowej takimi jak: Scott Hamilton, Mack Goldsbery, Reggie Moore, Michał Urbaniak, Charles Gayl, Burghard Kunkel, Ray Blue, Aga Zaryan, Doug Legacy. Dzięki pasji do muzyki i miłości do perkusji, oprócz jazzu biegle porusza się w różnych gatunkach muzycznych: pop, rock, punk, reggae, ska, folk, blues, zydeco, latino. Świadczy o tym współpraca m.in z: Kazikiem Staszewskim, Jackiem Lachowiczem, Olgą Jackowską oraz z zespołami: Shannon, Pan Profeska, Kuśka Brothers, El Banda. Jako muzyk sesyjny brał udział w nagraniu kilkunastu płyt, jak i ścieżek dźwiękowych do filmów, spektakli i reklam. Dzięki współpracy z Filharmonią Narodową współprowadził cykl koncertów dla dzieci i młodzieży, pokazujący w przystępny sposób czym jest muzyka jazzowa, a także czym jest perkusja.