Mózg Festiwal - RASP LOVERS / YEAH YOU / SIKSA / SVARTVIT

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Pogłos, Warszawa
Data: 
07.11.2019
Godzina: 
20:00

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival” odbywa się w dniach 7-9.11.2019 w trzech klubach warszawskich: Dzik, Pogłos i Spatif. Zaproszeni są artyści z całego świata, a festiwal prezentuje najnowsze techniki wykonawcze oraz połączenia interdyscyplinarne w kontekście i poszanowaniu tradycji. 7 listopada, w klubie Pogłos wystąpią RASP LOVERS, Yeah You, SIKSA i SVARTVIT.

RASP LOVERS
RASP Lovers to projekt gitarzysty i kompozytora Szymona Wójcika, który powstał latem 2018 roku. Jest to połączenie łódzkiego Romantyzmu, podwarszawskiej Alternatywy, mokotowskiej Schizofrenii oraz kutnowskiego Punku. Łamanie schematów, zabawa formą i konwencją, zestawianie ze sobą elementów na pierwszy rzut oka leżących daleko od siebie, tworzenie muzycznych oksymoronów i kontrastów są głównymi założeniami leżącymi u podstaw muzyki zespołu. Ciężko zaklasyfikować ją do jakiegokolwiek gatunku, jest to miks punku, awangardowego jazzu, elektroniki, muzyki improwizowanej oraz alternatywnego rocka.

YEAH YOU
Yeah You to Elvin Brandhi i MYKL JAXN. Projekt powstał z chęci tworzenia w każdej wolnej chwili. Wykorzystuje kompaktowy sprzęt nagrywający w celu przekształcenia codziennych banalnych rodzinnych przejażdżek w spontaniczne sesje nagraniowe w samochodzie. Zniekształcone skompresowane syntezy JAXN służą jako platforma dla zawiłych improwizowanych tekstów opartych na strumieniu świadomości. We wrześniu 2017 roku został wydany drugi LP duetu pt “KRUTCH” nakładem brytyjsko-berlińskiej wytwórni Slip. To kolejny wybuch trującego uzbrojonego popu wyplutego podczas wędrówki, który oddaje radość podczas jazdy z zamkniętymi oczami. Nagrany w czarnym Renault Clio w Holandii i Niemczech oraz w Aurorze w Budapeszcie na początku 2017 roku, album “KRUTCH” przedstawia duet na nowym przerażającym szczycie. Filtruje desperację black metalu przez bezbłędny popowy zdrowy rozsądek. Yeah You to dadaistyczny duet składający się z ojca i córki, których improwizowany musical i geograficzne wypady sprawią, że zakręci ci się w głowie.

SIKSA
SIKSA (ur. 21 listopada 2014 w Gnieźnie, zm. 27 lipca 2019 w Czechach) Córka Ciarki i Porażki z domu Freiheit. Pierwsze lata życia spędziła nie konkurując. Niezwykle uzdolniona, ukończyła czas próby nie uzyskując dyplomu. Będąc zaproszoną nie podjęła współpracy, następnie przeżywszy wielką miłość pisze piosenki o tematyce lirycznej. Łączy nieprecyzyjny warsztat z ograniczoną paletą. W jej twórczości widzimy zanikające już wiejskie chałupy, stare dworki, kępy drzew, trawy, szuwary, strumyki skąpane w popiele i popłochu. Dzikie gęsi szykują się do odlotu, podmiot schodzi w podziemie. Weteranka nigdy nie nazwana "Agnieszką Osiecką polskiego ndergroundu". Po wojnie SIKSA zamieszkała w ubytku przegrody międzykomorowej, udając szmer serca.

SVARTVIT
SVARTVIT to projekt z Hagi opierający się na eksperymencie dźwiękowym, który wypełnia przestrzeń pomiędzy industrial noisem i sztuką performance. Przez ponad 10 lat Svartvit odkrywał fizyczność dźwięku często wykorzystując przy tym działanie własnego organizmu jako źródło dźwięków. Wysoki poziom głośności, ekstremalne częstotliwości, sprzężenie zwrotne, wytrzymałość i degradacja są używane do stworzenia napięcia, w którym dźwięk nie tylko jest słyszalny ale również odczuwalny, doświadczany. W rezultacie powstają bardzo osobiste występy, które przez swoją bezpośredniość i siłę często pojawiającą się w gatunku hardcore punk przywodzą na myśl katartyczne i konfrontacyjne wystąpienia wiedeńskich akcjonistów i wczesnych industrialowych zespołów takich jak Club Moral.

Kevin Jansen jest także aktywny uczestnikiem innych projektów (Erstwhile, Qualm, Clamor etc.) prowadzi wytwórnię (the тide øf тhe εnd). Zagrał ponad 250 koncertów w 25 krajach. Jego twórczość pojawiła się w takich wytwórniach jak TESCO czy Instruments of Discipline.

CO? – 15. Mózg Festiwal - RASP LOVERS / YEAH YOU / SIKSA / SVARTVIT
KTO? – RASP LOVERS: Jerzy Mączyński, Szymon Wójcik, Marcel Baliński, Rafał Różalski, Bartosz Szablowski YEAH YOU: Elvin Brandhi, MYKL JAXN SIKSA / SVARTVIT
GDZIE? – Klub Pogłos, Warszawa
KIEDY? – 7/11/2019; 20:00
BILETY? – wstęp wolny za zaproszeniami