Mózg Festiwal - BroShuda | Peter Brötzmann / Jon Dobie / Sławek Janicki / Michael Wertmüller | FOQL & Edka Jarząb: Mother Earth's Doom Vibes |Vj Copy Corpo | Julek Ploski | Freeze LIVE | Jakub Lemiszewski

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub SPATiF, Warszawa
Data: 
09.11.2019
Godzina: 
20:00

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival” odbywa się w dniach 7-9.11.2019 w trzech klubach warszawskich: Dzik, Pogłos i Spatif. Zaproszeni są artyści z całego świata, a festiwal prezentuje najnowsze techniki wykonawcze oraz połączenia interdyscyplinarne w kontekście i poszanowaniu tradycji. 9 listopada, w klubie SPATiF wystąpią BroShuda, Peter Brötzmann / Jon Dobie / Sławek Janicki / Michael Wertmüller, FOQL & Edka Jarząb: Mother Earth's Doom Vibes, Vj Copy Corpo, Julek Ploski, Freeze LIVE oraz Jakub Lemiszewski

BROSHUDA
BroShuda tworzy muzykę, która łączy w sobie szeroki zakres wpływów i obejmuje elementy np. sound artu, technik elektroakustycznych, przetworzonego słowa mówionego, field recording. Jego twórczość także zawiera utwory bardziej rytmiczne czy z ciężkim beatem. Pomimo zróżnicowania, wspólnym mianownikiem twórczości BroShuda jest swobodne podejście do eksperymentowania i chęć do odkrywania nowych kierunków tworzenia dźwięku poprzez wykorzystanie zmiennych technik produkcji czy poszerzanie już i tak obszernej palety brzmieniowej.

BroShuda w swojej twórczości kieruje się interdyscyplinarnym etosem silnie inspirowanym ruchem Fluxus. Jego podejście do pracy dźwiękowej ma podobną charakterystykę i w rezultacie powstają szczegółowe szkice, które jednocześnie ukazują i kamuflują swą wewnętrzną logikę oraz są nośnikiem starannie wyłuskanych emocji i uczuć. Jego występy na żywo składają się głównie z nie publikowanego dotąd, nowego materiału. Często obejmują utwory tworzone specjalnie na dany występ i związanego z jego okolicznościami oraz kompozycje z repertuaru artysty remiksowane na żywo.

PETER BRÖTZMANN / JON DOBIE / SŁAWEK JANICKI / MICHAEL WERTMÜLLER
Peter Brötzmann to urodzony w 1941 roku w Remscheid niemiecki saksofonista i klarnecista jazzowy. Jest uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli free jazzu i muzyki improwizowanej. Jego styl cechuje ostry, nieokrzesany ton, oraz liryczność. Energiczny sposób grania improwizacji przez Brötzmanna został nazwany brötzen, co przysłużyło się do nadania mu przydomku „najgłośniejszego saksofonisty świata”. Gra również na klarnecie i na węgierskim instrumencie dętym tárogató. Barwa tonu Brötzmanna jest bardzo bezpośrednia, a jego solówki często osiągają dużą intensywność. Nie opuszcza on jednak tradycyjnych struktur jazzowych; motywy odgrywają ważną rolę w jego muzyce, a improwizacje są często oparte na melodii. Te cechy są bliskie stylowi gry Alberta Aylera, którego można uznać za największe źródło inspiracji Brötzmanna. Współpracował m.in. z Anthonym Braxtonem, Donem Cherrym, Cecilem Taylorem, Billem Laswellem i Mikołajem Trzaską. Jego nagrany w 1968 roku album Machine Gun jest uznawany za jeden z najważniejszych w historii free jazzu.

Jon Dobie urodził się w 1956 roku w Londynie, gdzie wciąż mieszka jeśli nie podróżuje i koncertuje po Europie. Uczył się w Swanley Comprehensive School i studiował na Bath University. Jest laureatem kilku nagród artystycznych w tym od British Council, które umożliwiły mu kontynuowanie kariery muzycznej. Obecnie zajmuje się przeorganizowaniem wytwórni No Wave oraz przygotowuje się do trasy koncertowej ze swoimi zespołami. Jest współzałożycielem i organizatorem tras zespołu B-shops for the Poor. Gra w takich składach jak Pieces of Brain, Sonicphonics, Interference 3.0, The Dynamix, Total touch, Ken Hyder. Gra także w zespole 2near 2far 4tet z Vladimirem Millerem, Alexandrem Alexandrovem oraz w duecie.trio z Peterem Brotzmannem i Michaelem Werthmullerem, Johnem Edwardsem, Davem Pettsem, Adrianem Northoverem, Netlanka, Sainkho, Gendosem, Scipio oraz w rosyjskim zespole ZGA. Występował również z Charlesem Haywardem Billym Bangiem; Shoji Hano oraz Krisem Wandersem. Ostatnimi czasy występuje w duecie z polskim perkusistą Rafałem Gorzyckim. Ich płyta zatytułowana “nothing” została wydana nakładem wytwórni Requiem Records., tak samo jak Płyta “body up” The Dobie/Madry Project, na której można usłyszeć także Amy Knoles (USA), Adriana Northovera, Alex Maguire, Dana Maurera (USA), Mauro Sambo (Italy) i innych.

Sławek Janicki to muzyk, filmowiec, kreator działań artystycznych, współtwórca i główny zarządzający założonym w 1994 roku legendarnym klubem Mózg w Bydgoszczy, a w latach 2014 - 2018 także filią w Warszawie. Twórca i szef Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych MÓZG FESTIVAL odbywającego się w Bydgoszczy i w Warszawie. Realizator projektu SuperSam+1 oraz wielu innych mniejszych lub większych wydarzeń artystycznych. Działalność artystyczną rozpoczął w połowie lat 80 ubiegłego wieku. Od ponad 25 lat czynnie działa na międzynarodowej scenie muzyki improwizowanej koncertując w Europie i Australii. Jako muzyk pozostaje całkowicie oddany improwizacji absolutnej jako najczystszej formie tworzenia muzyki.

Michael Wertmüller urodził się w 1966 roku w Thun w Szwajcarii. Jest kompozytorem i perkusistą rezydującym w Berlinie. Pracował jako perkusista klasyczny w Orkiestrze Symfonicznej w Bernie, Concertgebouw Orchestra i wielu innych orkiestrach kameralnych. Komponował dla Christopha Schlingensiefa oraz Cologne Theater, Schauspielhaus Zürich i Schauspiel Stuttgart. Ukończył studia na Swiss Jazz School (1982-1985), Hochschule der Künste w Bernie (1986 - 1990) i Sweelinck- Konservatorium w Amsterdamie (1991-1992), gdzie studiował kompozycję. Muzyka Michaela Wertmüllera z jednej strony emanuje surową siłą, a z drugiej jest spekulacyjna. Poza wpływami literatury, czas i jego podziały, załamania i przedłużenie stanowi najważniejsze źródło inspiracji. Kompozycje artysty są często wypełnione najbardziej skomplikowanymi bitami i nutami.

FOQL & EDKA JARZĄB:
Mother Earth's Doom Vibes

Mother Earth's Doom Vibes to projekt istniejący jedynie w formie performance / live act tworzony przez Justynę Banaszczyk i Edkę Jarząb. Podczas występów eksplorują noise, spoken word, ambient, field recording i siebie nawzajem. W kwietniu 2019 MEDV zostało zaproszone na kwadrofoniczną rezydencję dźwiękową, organizowaną przez Biuro Dźwięku Katowice.

FOQL
Justyna Banaszczyk aka FOQL w ciągu kilku lat wydała imponującą ilość muzyki na najróżniejszych nośnikach, m.in. nakładem New York Haunted, Always Human Tapes, Gooiland Elektro, czy Pointless Geometry. Jej hipnotyczny i nietuzinkowy styl wyrasta z industrialnych i mrocznych korzeni, a dzięki słabości do eksperymentu, ciężaru i najbardziej innowacyjnych zakątków muzyki tanecznej, unika banału, co słychać również w jej występach na żywo. Artystka kojarzona z kolektywem Oramics 26 kwietnia wydała nową płytę, “Dumpster diving know-how”, która ukazała się nakładem CGI Records z Atlanty.

Edka Jarząb
Performerka i artystka dźwiękowa, zajmuje się głosem i sonosferą przestrzeni publicznej. Uczyła się metody „głębokiego słuchania“ u Pauline Oliveros i indyjskiego systemu hindustani raga w Waranasi. Założyła kolektyw djski Pinku Room. Śpiewa w grupie improwizatorek Syreny. Tworzy przestrzenie dźwięku w teatrze tańca i w filmie. Współpracuje z Centrum Sztuki Współczesnej U-jazdowski, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Stołem Powszechnym/Strefa Wolnosłowa i QO2 w Brukseli.

FREEZE LIVE + VJ COPY CORPO
Bydgoski muzyk, instrumentalista i producent, Krzysztof Ostrowski Freeze w swojej twórczości sięga po brzmienia techno, eksperyment, ambient, dub, jazz, kraut czy improwizację. Skłania się ku eksperymentalnym i analogowym rozwiązaniom, jak syntezatory modularne czy samplowanie dźwięków z taśm VHS. Występuje solowo, bądź w ramach audiowizualnego duetu Soundscape Mirror z artystą wizualnym Tomem Skofem. Wspólnie z Mateuszem Wysockim (Fischerle) tworzy duet IFS. Nagrywał i występował m.in. z Piotrem Cisakiem, Grzegorzem Pleszyńskim, improwizowaną orkiestrą Come Down to Earth. Zadebiutował pod koniec zeszłego roku winylowy materiałem w wytwórni Jacka Sienkiewicza – Recognition, a w kwietniu tego roku ukazał się album w oficynie Pawlacz Perski. Jeszcze w tym roku planowane jest wydanie drugiego albumu duetu IFS oraz nowej audiowizualnej odsłony Soundscape Mirror, która swoją premierę miała na tegorocznej edycji festiwalu Cocart.

JAKUB LEMISZEWSKI LIVE + VJ COPY CORPO
Wszechstronny muzyk z Poznania. W swoich solowych utworach zajmuje się odkrywaniem nieznanych jeszcze przestrzeni w elektronicznej muzyce tanecznej. Jego twórczość charakteryzuje intensywność, wielopoziomowość i napięcie między racjonalnością a nieracjonalnością. Jednym z jego głównych wymagań jest poszukiwanie nowej wschodnioeuropejskiej tożsamości muzycznej - futurystycznej, abstrakcyjnej i innej niż schematy zachodnioeuropejskie / anglosaskie.

Wydał kilka solowych albumów (30 Minutes, Hermes, Mixtape, Daaamn, Nielegal, Bubblegum New Age) i zagrał ponad 400 koncertów z różnymi projektami w Polsce, Niemczech, Czechach, Ukrainie, na Litwie, Łotwie, w Estonii i Rosji - eksperymentalny rock Złota Jesień, noise punk Sierść, shoegaze Gołębie czy free impro duetu Lemiszewski / Olter. W tym roku wydał w Pointless Geometry album z abstrakcyjną elektroniką zatytułowany "2019" oraz quasi-prog symfonię "Podróż na Wschód" w Enjoy Life. Jeszcze w tym roku planuje dokończenie kilku albumów z żywymi składami, szlifując fach producenta. W życiu pozamuzycznym ostatnio pracuje jako szewc.

CO? – 15. Mózg Festiwal - BroShuda | Peter Brötzmann / Jon Dobie / Sławek Janicki / Michael Wertmüller | FOQL & Edka Jarząb: Mother Earth's Doom Vibes |Vj Copy Corpo | Julek Ploski | Freeze LIVE | Jakub Lemiszewski
KTO? – BroShuda | Peter Brötzmann / Jon Dobie / Sławek Janicki / Michael Wertmüller | FOQL & Edka Jarząb: Mother Earth's Doom Vibes |Vj Copy Corpo | Julek Ploski | Freeze LIVE | Jakub Lemiszewski
GDZIE? – Klub SPATiF, Warszawa
KIEDY? – 9/11/2019; 20:00
BILETY? – wstęp wolny za zaproszeniami