MÓZG Festival: Metroscan / Agnes Hvizdalek / Noonward / Supersilent

Zdjęcie: 
Miejsce: 
CSW, Warszawa
Data: 
24.11.2018
Godzina: 
20:00

24 listopada w warszawskim CSW, ostaniego dnia 14. MÓZG Festival wystąpią Metroscan, Agnes Hvizdalek, Noonward oraz Supersilent.

Metroscan

Metroscan to futurystyczne audiowizualne dzieło, które traktuje o megapolis i jego prędkości przekazywania informacji, wielobiegunowości i innych post urbanistycznych wektorach. Tytuł Metroscan oraz idea, która się za nim kryje została oparta na wieloaspektowym pochodzeniu słowa metro (w starożytnej grece metron oznacza miarę długości). Wiąże się z metropolis, koncepcją mierzenia oraz ruchem i transportem. Wszystkie te koncepcje są przetwarzane na wysoko skoncentrowane dźwięki i obraz – to pewnego rodzaju lawina skompresowanych informacji wielkiego miasta, która poprzez technologie cyfrowe jest przekuta na oczyszczone oscylujące doświadczenie estetyczne. Muzyka w tym projekcie wykorzystuje szeroką skalę częstotliwości i często balansuje pomiędzy muzyką eksperymentalną i pulsującą elektroniką. Obrazy opierają się na konwersji danych bieżących dźwięków w obrazy, które są odtwarzane w czasie rzeczywistym. W rezultacie elementy zmieniają się bardzo szybko, obrazy są bujne i nieprzewidywalne.

Agnes Hvizdalek

Agnes Hvizdalek to improwizatorka wywodząca się z wiedeńskiej sceny muzyki eksperymentalnej obecnie działająca w Oslo i Wiedniu. Już od najmłodszych lat poświęcała się nowej muzyce i swojej fascynacji ludzkim głosem. Celebruje te zjawiska poprzez swoją abstrakcyjną muzykę wokalną, za którą zyskała międzynarodowe uznanie. Zawsze zgłębia nowe horyzonty i dzięki temu angażuje się w liczne interdyscyplinarne projekty, które łączą głos i obraz czy sztukę performance, taniec, teatr, film, utwory pisane.

NOONWARD

Duet NOONWARD tworzy muzykę improwizowaną metodą komprowizacji. Nie zdziw się jeśli wśród improwizacji rozpoznasz cover jakiegoś utworu!

Alex Ward urodził się w 1974 roku i obecnie mieszka w Londynie. Jest kompozytorem i improwizatorem. Jest klarnecistą, a od 2000 roku coraz częściej występuje jako gitarzysta. Jest stałym członkiem zespołów takich jak Weavels, duet z Kayem Grantem and Stevem Noblem. Jest współzałożycielem zespołu rockowego Camp Blackfoot wraz z Benjaminem Hervé, a w 2005 roku wydał solową płytę zatytułowaną „Hapless Days”. Na potrzeby wykonania muzyki z albumu powstał projekt Alex Ward & The Dead Ends.

Sean Noonan za pomocą pałeczek perkusyjnych tworzy wyjątkową różnorodną stylistycznie muzykę. Na jego szerokie spektrum gatunków składa się gadatliwość irlandzkiego barda, narracyjne rytmy Samuela Becketta i surowa fizyczność cwanego boksera. Nagrał ponad 20 płyt i zagrał setki koncertów w ponad 15 krajach. Noonan osiadł w Nowym Jorku w 1999 roku i szybko zaaklimatyzował się na całkiem płodnej scenie undergroundowej. Jest założycielem wybitnego jazzowo-punkowego trio THE HUB.

Supersilent

Supersilent istnieje na norweskiej scenie muzyczna już od dwóch dekad i bezustannie przesuwa granice współczesnej improwizacji. W swojej muzyce trio ociera się o elementy hardcore noise’u, zawiera industrialne przestrzenie dźwiękowe, nawiązuje do koncertu Milesa Davisa w słynnej hali koncertowej w Fillmore czy Stockhausena w Donaueschingen, gra najbardziej delikatny filigranowy ambient. Każde nagranie i koncert trio są wyjątkowe, a muzyka, którą tworzą, łączy gatunki takie jak rock, muzyka elektroniczna, jazz czy kompozycje współczesne. Supersilent powstało w 1997 roku i jest intensywnie fizyczną improwizowaną muzykę elektroniczną. Hipnotyczną trąbkę Arve Henriksena można było usłyszeć m.in. u boku Davida Sylviana i Laurie Andersona, a także Jana Banga oraz Terje Isungseta. Henriksen wydał również serię bardzo dobrze przyjętych płyt w wydawnictwie Rune Grammofon. Klawiszowiec Ståle Storløkken współpracował z Elephant9, Terje Rypdalem oraz w duecie Humcrush z Sidsel Endresen. Helge Sten wykorzystuje szereg domowej roboty instrumentów elektronicznych, samplerów, efektów analogowych i przetwarzaczy dźwięku w całości zwanych “Audio Virus”, w swoim solowym projekcie Deathprod tworzy ambient.

CO? – 14. MÓZG Festival: Metroscan / Agnes Hvizdalek / Noonward / Supersilent
KTO? – Metroscan: Vytautas V. Jurgutis, Vaclovas Nevcesauskas / Agnes Hvizdalek / Noonward: Sean Noonan, Alex Ward / Supersilent
GDZIE? – CSW, Warszawa
KIEDY? – 24/11/2018, 20:00
BILETY? – 70 zł