Lublin Jazz Festiwal: Zbigniew Namysłowski Quintet / Jazzpospolita / Markey Funk & Papa Zura

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Centrum Kultury, Lublin
Data: 
24.04.2015
Godzina: 
19:00

24-go kwietnia w Centrum Kultury, w Lublinie, w ramach Lublin Jazz Festiwal wystąpi Zbigniew Namysłowski Quintet. Po nim na scenę wyjdzie grupa Jazzpospolita z ich interpretację płyty Zbigniewa Namysłowskiego "Winobranie". Po koncercie, w podziemiach Centrum Kultury odbędzie się impreza, na której zagrają Markey Funk i Papa Zura.

Zbigniew Namysłowski nagrał około 30 płyt autorskich. Wiele z nich wydanych za granicą. W Anglii „Lola” – pierwsza polska płyta wydana poza granicami kraju, „Song Of The Pterodactil” ze słynnym Tonym Williamsem (Miles Davis Quintet) na bębnach, we Włoszech „1,2,3,4…”, w Niemczech „Jasmin Lady”, „Live In Balver Hoehle”, w USA „Namyslovski” i „Air Condition”. Płyty takie jak „Winobranie”, „Kuyaviak Goes Funky”, stały się w Polsce super przebojami jazzowymi, oraz zostały uznane Płytami Wszech czasów w Polskim jazzie.

Zbigniew Namysłowski Quintet istnieje od 1963 roku. Pierwszy występ miał miejsce w Warszawie na festiwalu Jazz Jamboree w październiku 1963r. Od tego czasu rozpoczął się okres licznych tras koncertowych i festiwali w całej Europie. Pierwsza płyta Kwartetu to właśnie nagranie z tego pamiętnego koncertu J.J.’63. Potem w 1964 ukazały się dwie płyty studyjne. Jedna wydana w Polsce „Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego”, a druga wydana w Anglii dla wytwórni DECCA pod tytułem „Lola”. Lola była pierwszą płytą polskiego zespołu wydaną na Zachodzie. Ostatnie trasy zespołu w 2002 roku to: Izrael, Brazylia, Szwecja, Kuwejt, Austria, Niemcy. W obecnym składzie, grają niezwykle utalentowani młodzi muzycy, stanowiący absolutną czołówkę w Polsce.

„JazzPo Winobraniu” – nazwa oddaje istotę przedsięwzięcia, którego podejmuje się Jazzpospolita, interpretując muzykę Zbigniewa Namysłowskiego z jednej z najciekawszych płyt w jego dyskografii. „Winobranie” jest albumem wybitnym, do dzisiaj uznawanym za kamień milowy polskiego jazzu i punkt odniesienia dla następnych pokoleń muzyków. Do tej kolejnej już generacji należy Jazzpospolita – kwartet, który z powodzeniem od kliku lat łączy w swojej twórczości różne wątki i inspiracje. Eksperymentalne „Winobranie” i eklektyczna Jazzpospolita – ta fuzja będzie ciekawą propozycją zarówno dla fanów free jazzu i tych poszukujących nowych brzmień w muzyce improwizowanej.

Jazzpospolita podchodzi do interpretacji dzieła Zbigniewa Namysłowskiego z pokorą i brawurą jednocześnie. W tej muzyce można usłyszeć charakterystyczne harmonie, nieparzyste, „połamane” metrum rytmiczne i melodie znane z oryginału. Jednak Jazzpospolita nie byłaby sobą, gdyby nie połączyła tego wszystkiego z post-rockowym nerwem i rozmytymi ambientowymi pejzażami. „Nie chcemy odgrywać Winobrania. Ta muzyka jest dla nas punktem wyjścia do poszukiwań, zależy nam, żeby opowiedzieć tę historię własnym językiem” – tak o przedsięwzięciu mówią sami muzycy.

Na zakończenie piątkowego wieczoru w podziemiach Centrum Kultury, gdzie zagra izraelski DJ, muzyk, producent, kolekcjoner winyli i członek zespołu The Apples: Markey Funk, który zaprezentuje selekcje funkowych i psychodelicznych nagrań z okolic Morza Śródziemnego i nie tylko. Ramię w ramię  za gramofonami stanie Papa Zura. Jako DJ występował w kilkunastu krajach, w klubach i na festiwalach. Działa jako DJ od połowy lat 90.

CO? -  Zbigniew Namysłowski Quintet / Jazzpospolita / Markey Funk & Papa Zura
KTO? - Zbigniew Namysłowski Quintet: Grzegorz Grzyb, Sławomir Jaskułke, Jacek Namysłowski, Zbigniew Namysłowski, Paweł Puszczało / Jazzpospolita: Stefan Nowakowski, Wojtek Oleksiak, Michał Przerwa-Tetmajer, Michał Załęski / Markey Funk, Papa Zura
GDZIE? - Centrum Kultury, Lublin
KIEDY? - 24/04/2015, 19:00
BILETY? - 70zł normalny /50 zł ulgowy