Lublin Jazz Festiwal: Michael "Manu" Balog / Wiktoria Koziara Solo Sax / Joseph Wieniawski Sextet

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Cerkiew Greckokatolicka Narodzenia NMP / Centrum Kultury , Lublin
Data: 
29.04.2017
Godzina: 
20:00 / 21:00

29-go kwietnia, na zakończenie 9. Lublin Jazz Festiwal, w cerkiewii Greckokatolickiej Narodzenia NMP, wystąpi Michael "Manu" Balog. W tym samaym czasie w lubelskim Centrum Kultury, usłyszymy Wiktorię Koziarę. Ostatnim koncertem tegorocznej edycji festiwalu będzie Joseph Wieniawski Sextet.

"Hymn" to specjalny projekt dla 9. Lublin Jazz Festiwalu realizowany przez znanego ukraińskiego saksofonistę i muzyka eksperymentalnego – Michaela "Manu" Baloga. Manu zawsze był w stanie dotknąć najgłębszych emocji w subtelny sposób, tworząc nadrzędne muzyczne narracje, które wykraczają daleko poza zwykłe zbiory dyskretnych utworów. Z punktami odniesienia, w pracach takich artystów jak Jon Hassell czy Brian Eno oraz neo-klasycyzmie, Balog wykorzystuje dźwięki, jak i melodie, aby stworzyć serię wierszy tonowych, gdzie wirtuozeria jest nieistotna, najważniejszy jest rezonansowy potencjał muzyki. Teksturowa rozpiętość i eksperymentalny charakter muzyki jest ciekawym zbiegiem warstw dźwięków przetworzonych saksofonów, samplowania na żywo i dźwięków elektroniki. 

Wiktoria Koziara to młoda i utalentowana polska saksofonistka, absolwentka ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie z klasy Alicji Wołyńczyk, jak i Conservatoire de Musique de Perpignan we Francji. Jest laureatką licznych konkursów z dziedziny muzyki kameralnej, m.in. II nagrody na XVI Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej. Uczestniczyła w wielu festiwalach muzycznych w Polsce i na świecie. Współpracowała z wieloma znanymi muzykami polskiej sceny jazzowej, m.in. Michałem Urbaniakiem, Piotrem Wojtasikiem, Andrzejem Olejniczakiem, Jerzym Małkiem. Od 2014 roku jest członkiem Big Bandu Akademii Muzycznej w Łodzi, współpracuje z Filharmonią Łódzką. W ramach Lublin Jazz Festiwalu wystąpi solo z saksofonem i podkładem elektronicznym.

Joseph Wieniawski Sextet (PL) Premiera! 29.04.2017 / sobota / godz. 21:00 Piwnice Centrum Kultury w Lublinie / ul. Peowiaków 12 Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Centrum Kultury w Lublinie Józef Wieniawski, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów i pianistów, urodzony w Lublinie. Komponował m.in. symfonie, utwory na fortepian, muzykę kameralną, pieśni i romanse. W 1874 roku w hołdzie złożonym dla miasta ofiarował utwór na fortepian: "Souvenir de Lublin op. 12". W 2017 roku podczas obchodów 700-lecia nadania praw miejskich Lublinowi przypada 180. rocznica urodzin artysty. Kompozycja "Souvenir de Lublin" – romans na fortepian jest utworem bliskim muzyce jazzowej. Struktura oparta na zestawie wariacji, których układ pozostaje otwarty na interpretację wykonawcy, czyni go świetną bazą do improwizacji. Z drugiej strony melodia tematu, na którym oparta jest kompozycja, dość jednoznacznie kojarzy się z utworami klasyków free jazzu, takich jak Albert Ayler czy Ornette Coleman. Joseph Wieniawski Sextet podejmie się reinterpretacji salonowego utworu Wieniawskiego, nawiązując do tradycji jazzu jako muzyki głośnej, szorstkiej i transowej. Zespół składa się z artystów aktywnych na wielu polach dźwiękowej ekspresji, jednak wspólnym obszarem działalności całego składu jest improwizacja

CO? – 9. Lublin Jazz Festiwal: Michael "Manu" Balog / Wiktoria Koziara Solo Sax / Joseph Wieniawski Sextet
KTO? – Michael "Manu" Balog / Wiktoria Koziara / Joseph Wieniawski Sextet: Tadeusz Cieślak, Maciej Połynko, Łukasz Prokop, Krzysztof Topolski, Jacek Steinbrich, Patryk Lichota
GDZIE? – Cerkiew Greckokatolicka Narodzenia NMP / Centrum Kultury , Lublin
KIEDY? – 29/04/2017, 20:00/21:00
BILETY? – wstęp wolny / bezpłatne wjeściówki