Lublin Jazz Festiwal: FLUE / Melt Yourself Down / Sudoku Killer

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Centrum Kultury, Lublin
Data: 
21.04.2017
Godzina: 
19:00

21-o kwietnia startuje 9. Lublin Jazz Festiwal. W sali widowiskowej lubelskiego Centrum Kultury usłyszymy grupę FLUE, po której na scenę wyjdzie formacja Melt Yourself Down. Tego samego wieczoru w piwnicach Centrum Kultury wystpi kwartet Sudoku Killer.

Zespół Flue powstał jako efekt wcześniejszej współpracy sesyjnej muzyków: Marcina Przeplasko a.k.a DJ Plash, Piotra Bolanowskiego a.k.a. Bolan, Grzegorza Sipiory oraz Damiana Niewińskiego. Połączenie czterech całkiem różnych osobowości poruszających się swobodnie w różnorodnej stylistyce dało mieszankę wybuchową, której owocem jest autorski materiał, nawiązujący stylistycznie do muzyki lat 70.-80. XX wieku (brudny funk, jazz, hip hop, disco) i − poprzez zespolenie instrumentów klawiszowych, basu, perkusji, padów perkusyjnych, gramofonów oraz samplera − oscylujący w efekcie pomiędzy oldschoolem a nowoczesnością. Grupa ma na koncie występy na różnych muzycznych festiwalach (m.in. Kaunas Jazz Festival, Good Vibe Festival), a przy tym jest także mocno związana ze środowiskiem breakdance’owym (Outbreak Europe, Jabra Style Season). Zespół grał na mistrzostwach świata DJ’ów „T-Mobile Electronic Beats IDA World Dj Championship 2016” oraz na eliminacjach do największej na świecie imprezy streetdance’owej – Juste Debout 2017 w Bratysławie.

Po raz pierwszy w Polsce, w ramach 9. Lublin Jazz Festiwalu, wystąpi zespół Melt Yourself Down – jeden z najbardziej elektryzujących fenomenów brytyjskiej sceny muzycznej! Ta londyńska grupa została powołana do życia w 2012 roku z inicjatywy znakomitego saksofonisty Petera Wareham’a. Melt Yourself Down to przede wszystkim dzikość, energia i drapieżność wyrażająca się choćby w brzmieniu gitary basowej Ruth Goller i świetnych wokalizach Kashal Gaya, śpiewanych nie tylko w języku angielskim, ale również kreolskim. Nieprzewidywalność oraz swobodne przemieszczanie się wśród rozmaitych stylistyk: od rockowej awangardy, free jazzu, syntezatorowej elektroniki, różnych odmian muzyki afrykańskiej aż po arabskie wpływy, sprawiają, że jest to obowiązkowa pozycja koncertowa dla każdego fana dobrej zabawy.Zespół nagrał dwie płyty: Melt Yourself Down (2013) i Last evenings on earth (2016) zbierając znakomite recenzje na świecie. 

Sudoku Killer to zespół kierowany przez basistkę Caterine Palazzi. Jego członkowie mają wspólną historię doświadczeń muzycznych: począwszy od jazzu, przez rock, do muzyki eksperymentalnej. Ich pierwszy album "Sudoku Killer" wydany w 2010 roku, doskonale przyjęty w kraju i za granicą zapewnił im opinię zespołu ambitnego i nieprzewidywalnego. Najnowszy album "Infanticide" kilka dni po wydaniu został uznany najlepszym albumem jazzowym we Włoszech, a Caterina Palazzi najlepszą kompozytorką oraz jedną z najbardziej obiecujących talentów ostatnich lat. To pierwsza wizyta tego zespołu w Polsce.

CO? – 9. Lublin Jazz Festiwal: FLUE / Melt Yourself Down / Sudoku Killer
KTO? – FLUE: Piotr Bolanowski, Grzegorz Sipiora, Damian Niewiński, Marcin Przeplasko a.k.a. DJ Plash, Olaf Węgier / Melt Yourself Down: Kashal Gaya, Peter Wareham, George Crowley, Satwant Bharj Singh, Ruth Goller, David Smith / Sudoku Killer: Antonio Raia, Giacomo Ancillotto, Caterina Palazzi, Maurizio Chiavaro 
GDZIE? – Centrum Kultury, Lublin
KIEDY? – 21/04/2017, 19:00
BILETY? – 30 zł - pojedynczy koncert / 50 zł - bilet jedniodniowy / 70 zł - bilet jedniodniowy z miejscem numerowanym