Lublin Jazz Festiwal: Electro – Acoustic Beat Sessions & Mika Urbaniak / The Apples

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Centrum Kultury, Lublin
Data: 
25.04.2015
Godzina: 
19:00

25-go kwietnia w Centum Kultury, w Lublinie, w ramach Lublin Jazz Festiwal odbędzie się najlepsza sesja improwizowana w Polsce, a to za sprawą niesamowitego składu Electro-Acoustic Beat Sessions z charyzmatyczną wokalistką Miką Urbaniak. Drugim koncertem wieczoru będzie grupa zespołu The Apples.

W czasach, gdy bebop był na szczycie, muzycy z różnych zespołów mogli często się spotykać, wspólnie jamować lub wyzywać się na muzyczne pojedynki. Przez kolektywne granie dzielili się wiedzą i różnymi trickami, jeden od drugiego. To właśnie to pozwoliło muzyce ciągle się rozwijać. Jeśli nowicjusz był na tyle pewny siebie, by wyjść na scenę, mógł grać nawet z gigantami jazzu. Tak pierwsze kroki stawiał Miles.

Podobna idea towarzyszy Electro-Acoustic Beat Sessions (EABS), zmienił się jedynie język wypowiedzi i technologia poszła do przodu. EABS zasługuje na miano naprawdę wielkiego wydarzenia, którego nie sposób porównać z żadnym innym w kraju. To wspólna inicjatywa kilku osób, ale także niezwykła współpraca utalentowanych osobowości muzycznych. To również swego rodzaju ruch, idea oraz hołd dla Gila Scotta Herona, J Dilli, Pete Rocka, Ahmada Jamala oraz wielu innych muzycznych legend. Do wspólnej sesji zapraszani są muzycy, dalszego biegu zdarzeń nikt nie jest w stanie przewidzieć. Do grania spontanicznie dołączali renomowani instrumentaliści, którzy zasiadali na widowni wracając ze swoich koncertów. Tak było m.in. z Dave’em Liebmanem (grającym z Elvinem Jonesem czy Milesem Davisem). Do wspólnego jammowania zapraszani są też zasłużeni raperzy i wokaliści z polskiej i światowej sceny. Na EABS do tej pory pojawili się Natalia Lubrano, Paulina Przybysz, Natalia Przybysz (Sistars/Archeo), Abradab, Venio, Te-Tris, Zgas, Wall-E, W.E.N.A., Jesse Boykins III (US), Tawiah (UK), Raashan Ahmad (US), Coultrain (US), Bilal (US), M.E.D. (US) .

Tym razem muzycy zagrają wspólnie z wokalistką, kompozytorką, i autorką tekstów – Miką Urbaniak.

Michelle Urbaniak od 11 roku życia pisze własne piosenki. Na scenie zadebiutowała jako 14 latka. Muzykę ma we krwi, jest córką gigantów jazzu – Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka. W branży muzycznej ceniona za świetny głos i doskonały flow, a co za tym idzie zapraszana jest do współpracy przez największe osobowości polskiej sceny. Jej głos znamy doskonale z solowych płyt Andrzeja Smolika (znany singiel , „Who Told You” – to właśnie Mika!) oraz gościnnych nagrań i występów u boku m.in. Grzegorza Markowskiego, Mietka Szcześniaka, Noviki, O.S.T.R., Liroy’a i – oczywiście – Michała Urbaniaka.

Solowy debiut MIKI przypadł na rok 2009 kiedy to album „Closer” spotkał się z doskonałym przyjęciem zarówno przez publiczność jak i krytyków muzycznych, o czym świadczy status złotej płyty oraz nagroda polskiego przemysłu fonograficznego – Fryderyk 2010 – za album roku w kategorii pop. Na płycie znalazł się m.in przebój „In my dreams”. Nad produkcją albumu czuwał znakomity Troy Miller (znany m.in. ze współpracy z Amy Winehouse, Markiem Ronsonem i Roy Ayers). W 2012 r. ukazał się drugi solowy album Miki – „Follow You”, którego producentem jest Victor Davies. 1 grudnia 2014r. ukazał się najświeższy, trzeci już album Miki „Once in a Lifetime”, którego producentem ponownie jest Victor Davies. Ten album zainspirowany jest muzyką swingową lat 30, połączoną ze współczesnymi beatami hip hopowymi i elementami popu.

Electro-Acoustic Beat Sessions wystąpili do tej pory w Lublinie jeden raz, w ramach Eclectic Garden na Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie we wrześniu 2013 roku. Na kanwie tego projektu wywiązała się przyjaźń i stała współpraca między członkami EABS a wokalistką Pauliną Przybysz. 

Sobota, 25-ty Kwietnia będzie obfitować w dużo pozytywnej energii i niespodzianek muzycznych na Lublin Jazz Festiwalu, a to za sprawą zespołu The Apples.

The Apples to wybuchowa mieszanina jazzu, funku, hip hopu, r’n'b, rytmów Bliskiego Wschodu, melodii żydowskiej, doprawionymi niezwykłymi efektami dźwiękowymi i groove’m… Z pozoru tak różne światy muzyczne łączone są w całość przez reprezentujących swój indywidualny styl członków zespołów.

Zetknięcie na scenie ze sobą dźwięków gramofonów, sampli, sekcji dętej i rytmicznej, basu oraz elektroniki daje niesamowity efekt nowoczesnego big bandu - jednego z najciekawszych na światowej scenie muzycznej. Potwierdzeniem są rzesze fanów The Apples, liczne trasy koncertowe i międzynarodowy sukces, na który zapracowali swoim talentem i naturalnością na scenie.

Pierwszy nagrany singiel, a zarazem Long Play zespołu -”Attention!” (2006) doprowadził ich do Londyńskiego wydawnictwa „Freestyle Records”, przez które w 2007 roku wydali jedną z najsłynniejszych wersji “…Killing in the Name“- Rage Against the Machine’s, graną przez DJ’i na całym świecie. Później pojawiły się albumy: Buzzin’ About LP (2008), The Power EP (2009) oraz Kings LP (2010), przy którym współpracowali z legendą muzyki jazzowej i funkowej-Fred’em Wesley oraz guru gatunku ethno/muzyki świata -Shlomo Bar. Ostatni album The Apples o tytule ”Fly on it” został wydany w 2012 roku przez Audio Montage Records. Wierny stylowi, który wypracował sobie zespół, pełen dźwięków instrumentów dętych, cut’ów i scratch’y, nietuzinkowych sampli, elektronicznych efektów oraz mocnych i porywających groove’ów – Fly-on-It został nagrany w studiu Peter’a Gabriel’a (Real World Studio), gdzie jeszcze pełniej mogli oddać energię, która towarzyszy ich występom na żywo.

CO? - Electro – Acoustic Beat Sessions & Mika Urbaniak / The Apples
KTO? - Electro – Acoustic Beat Sessions & Mika Urbaniak: Marek „Student A” Pędziwiatr, Marcin “Raq” Rak, Piotr Skorupski a.k.a. Spisek Jednego, Adam “Cabatino” Kabaciński, Vojto Monteur, Olaf Węgier, Jakub Kurek, Mika Urbaniak / The Apples: Yonadav Halevy, Elad Muskatel, Arthur Krasnobaev, Yaron Ouzana, Yakir Sasson, Marky Funk, Erez Todres, Uri „MixMonster” Wertheim
GDZIE? - Centrum Kultury, Lublin
KIEDY? - 25/04/2015, 19:00
BILETY? - 70 zł bilet normalny / 50 zł bilet ulgowy