Lublin Jazz Festiwal: Aga Derlak Trio / Chris Potter Quartet / Viktor Tóth Tercett

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Centrum Kultury, Lublin
Data: 
22.04.2017
Godzina: 
18:30

Aga Derlak Trio wystąpi 22-go kwietnia, w ramach 9. Lublin Jazz Festiwal, w Centrum Kultury, w Lublinie. Drugim koncertem wieczoru będzie Chris Potter Quartet. Na zakończenie usłyszymy Viktor Tóth Tercett.

Aga Derlak Trio to laureaci Fryderyka 2016 w kategorii Jazz: Fonograficzny Debiut Roku. Liderka zespołu to utalentowana pianistka i kompozytorka, kształciła się u mistrzów polskiej jazzowej pianistyki: Michała Tokaja oraz Pawła Tomaszewskiego. Zyskała szerokie uznanie polskiej publiczności oraz środowiska jazzowego, zdobywając wiele prestiżowych nagród. Wszyscy muzycy tria są absolwentami Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wykonują autorskie kompozycje, które są wypadkową licznych inspiracji oraz własnych doświadczeń muzycznych. Debiutancka płyta zespołu "First Thought" zyskała szereg pozytywnych recenzji w Polsce i za granicą. Pochlebne informacje o albumie ukazały się m.in. na łamach Jazz Forum, Jazz Press oraz brytyjskiego magazynu JazzWise. Na wiosnę 2017 roku ukaże się najnowszy album zespołu. W ramach 9. Lublin Jazz Festiwalu zespół wystąpi z gościem specjalnym, znakomitym perkusistą Łukaszem Żytą.

Chris Potter to światowej sławy solista, kompozytor i niezastąpiony lider. Jeden z najwybitniejszych saksofonistów swojej generacji. Magazyn DownBeat nazwał go "najczęściej studiowanym i kopiowanym saksofonistą na ziemi". Na podstawie opinii czytelników tego magazynu w głosowaniu "Readers Poll 2008" wyprzedził go tylko wielki Sonny Rollins. Dave Liebman nazywa go jednym z najlepszych muzyków wszech czasów. Potter wydał 15 albumów studyjnych jako lider i ponad 100 jako sideman. Nagrywał z najwybitniejszymi muzykami jazzowymi wszech czasów: Herbie Hancock’iem, John’em Scofield’em, Dave’m Douglas’em, Ray’em Brown’em. Już w wieku 18 lat grał w legendarnym zespole bebopowym Red’a Rodney’a, przez wiele lat współtworzył również Paul Motian Electric Bebop Band. Koncert Chris Potter Quartet to doskonała okazja do zetknięcia się z wyśmienitym amerykańskim jazzem. 

Viktor Tóth Tercett powstał w sierpniu 2004 roku i jeszcze w tym samym miesiącu zadebiutował na najbardziej znanym muzycznym Festiwalu Węgier – "Sziget Music Festival". Zespół, prowadzony przez Viktora Tótha na saksofonie, gra napisane przez lidera kompozycje, które utrzymują się na pograniczu pieczołowicie skomponowanych fragmentów i wolnej improwizacji. Jego utwory są zapisywane tak, by wywołać specyficzną energię w danym momencie, a to przejawia się w wybornym muzycznym widowisku. Pozostali członkowie zespołu grali z Tóth’em w innych formacjach, co czyni ich doskonale zgranym organizmem. To oczywiście oznacza, że wspólnie na scenie wykazują się naturalnym stylem i niepohamowaną kreatywnością. Viktor Tóth jest jednym z najbardziej utalentowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia na Węgrzech. Artysta grał m.in. z tak renomowanymi muzykami jak Hamid Drake, Henry Franklyn, William Parker i Mihaly Dresch

CO? – 9. Lublin Jazz Festiwal: Aga Derlak Trio Chris Potter Quartet / Viktor Tóth Tercett
KTO? – Aga Derlak Trio; Aga Derlak, Tymon Trąbczyński, Łukasz Żyta / Chris Potter Quartet: Chris Potter, David Virelles, Joe Martin, Nasheet Waits / Viktor Tóth Tercett: Viktor Tóth, György Orbán, Dávid Hodek
GDZIE? – Centrum Kultury, Lublin
KIEDY? – 22/04/2017, 18:30
BILETY? – 30 zł - pojedynczy koncert / 80 zł - bilet jedniodniowy z miejscem numerowanym