Lublin Jazz Festival: Manu Katché / Brötzmann – Swell – Nilssen-Love / Namby Pamby Boy

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Centrum Kultury w Lublinie
Data: 
24.04.2016
Godzina: 
18:30

Ostatniego dnia tegorocznej edycji Lublin Jazz Festival, 24-go kwietnia, w Centrum Kultury w Lublinie, wystąpi, promujący swój najnowszy album "Unstatic" Manu Katché. Po nim na scenie pojawi się trio Brötzmann – Swell – Nilssen-Love. Dzień zkoańczy występ grupy Namby Pamby Boy.

Jeden z najbardziej uznanych perkusistów we współczesnym jazzie, którego można rozpoznać po trzech uderzeniach w perkusję. Kompozytor, wokalista, autor tekstów i producent muzyczny. Jest współodpowiedzialny za sukces gwiazd międzynarodowej sceny pop – począwszy od albumu „So” przez 12 kolejnych albumów Petera Gabriela, i współpracę ze Stingiem, Joni Mitchell, Jeffem Beckiem, Joe Satrianim, Tori Amos czy Tracy Chapman. Od 2005 roku z powodzeniem realizuje autorskie projekty jazzowe w jednym z najbardziej prestiżowych wydawnictw na świecie – ECM. Na koncercie usłyszymy kompozycje z najnowszej płyty „Unstatic”, której niewątpliwym atutem jest dominujące, akustyczne brzmienie oprawione w subtelne brzmienia organów Hammonda i aksamitny liryzm perkusyjnego tonu.

Siła tria Peter Brötzmann – Steve Swell – Paal Nilssen-Love tkwi w potencjale muzyków. Jest to szeroka, wielowątkowa wypowiedź, odkrywająca wszelkie walory stylu poszczególnych muzyków.  Brötzmann, nazywany najgłośniejszym saksofonistą świata, którego liryczna strona ostatnio coraz częściej dochodzi do głosu, ma w nowojorskim puzoniście Steve’ie Swellu partnera wsłuchanego, kompetentnego i potrafiącego stosownie odpowiedzieć na każdą jego frazę. Całość ciekawie dopełniają perkusyjne popisy Norwega Paala Nilssen-Love.

Saksofonista Fabian Rucker, pianista Philipp Nykrin oraz perkusista Andreas Lettner już we wczesnej młodości rozwinęli w sobie zdrową niechęć do wszelkich ograniczeń systematyzujących. Wszyscy trzej w młodości grali, słuchali i zbadali muzykę od Strawińskiego po Monka, Aphex Twina i Arvo Pärta, Dylana czy J Dilla. Spoglądali ze zgrozą na krajobraz muzyczny naszpikowany konceptami i w konsekwencji, żeby nie wpaść w pułapkę klasyfikującą, założyli kolektyw Namby Pamby Boy. Zespół sam siebie określa jako „pierwszy skład Indie z misją edukacyjną” i dostarcza nam brzmienie, które jest wyrazem nieustającego i bezkompromisowego przekraczania granic muzycznych.

CO? – 8. Lublin Jazz Festival: Manu Katché / Brötzmann – Swell – Nilssen-Love / Namby Pamby Boy
KTO? – Manu Katché, Jim Watson, Tore Brunborg, Luca Aquino, Ellen Andrea Wang / Peter Brötzmann, Steve Swell, Paal Nielsen-Love / Namby Pamby Boy: Fabian Rucker, Philipp Nykrin, Andreas Lettner
GDZIE? – Centrum Kultury w Lublinie
KIEDY? – 24/04/2016, 18:30
BILETY? – 90 zł normalny / 80 zł ulgowy