Lublin Jazz Festival: Śpiewnik Nahornego Made in #jazzUMCS

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Centrum Kultury, Lublin
Data: 
15.04.2018
Godzina: 
19:00

15 marca, w lubelskim Centrum Kultury, w ramach ocalania od zapomnienia najwybitniejszych osiągnięć polskiej muzyki rozrywkowej organizatorzy Lublin Jazz Festiwalu zapraszają na program „Śpiewnik Nahornego”. Jego przygotowaniem zajmuje się Mariusz Bogdanowicz wraz ze studentami kierunku Jazz i Muzyka Estradowa UMCS w Lublinie. W koncercie wystąpi Włodzimierz Nahorny, kompozytor i legenda polskiego jazzu.

Piosenki Włodzimierza Nahornego, podobnie do jego kompozycji jazzowych, stanowią trwałe dziedzictwo polskiej muzyki popularnej i przez lata stały się odpowiednikiem amerykańskich standardów, wielokrotnie wykonywane i reinterpretowane przez kolejne pokolenia muzyków. Projekt „Śpiewnik Nahornego” wpisuje się także w ideę angażowania do poważnych działań artystycznych studentów kierunku artystycznego, którzy w ten sposób zdobyć mogą swoje pierwsze szlify sceniczne, występując u boku profesjonalistów.

Najlepsi wokaliści studiujący na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Wydziale Artystycznym UMCS zaśpiewają piosenki Włodzimierza Nahornego. W programie znajdzie się dwanaście piosenek Mistrza do tekstów m.in. Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego i Andrzeja Poniedzielskiego. Będzie słynny „Jej portret”, „Księżyc nad Kościeliskiem” i „Czas rozpalić piec”.

Jest to muzyka na wskroś oryginalna, nie mająca sobie równej. Najwyższej próby poziom artystyczny idzie w parze z fenomenem popularności. Piosenka „Jej portret” od lat stanowi niedościgniony wzorzec gatunku. Sztuka ambitna a jednocześnie zrozumiała i komunikatywna.

Opiekunem artystycznym i pomysłodawcą projektu jest dr hab. Mariusz Bogdanowicz. Pierwszy koncert „Śpiewnik Nahornego made in #jazzUMCS” odbył się w kwietniu 2017.

CO? – 10. Lublin Jazz Festival: Śpiewnik Nahornego Made in #jazzUMCS
KTO? – Włodzimierz Nahorny, Mariusz Bogdanowicz, Piotr Biskupski / Wokaliści Wydziału Artystycznego UMCS Kierunku Jazz i Muzyka Estradowa: Anna Michałowska, Paulina Głuszek, Katarzyna Motyka, Aleksandra Rudzińska, Martyna Sabak, Magdalena Sałamacha, Monika Szymczyk, Bartłomiej Kawałek, Łukasz Kukiełka, Tomasz Wiśniewski
GDZIE? – Centrum Kultury, Lublin
KIEDY? – 15/04/2018, 19:00