Loud Jazz Band - 25 lat

Zdjęcie: 
Miejsce: 
CENTRUM KULTURY ŁOWICKA, Warszawa
Data: 
20.02.2014
Godzina: 
19.00
Czas trwania: 
20.02.2014

Loud Jazz Band wraca do Polski, aby świętować 25cio lecie istnienia. Norwesko-polska grupa promować będzie najnowszy album DVD „From the distance. Live in Warsaw”. Gościem specjalnym wszystkich koncertów będzie wybitny pianista młodego pokolenia - Paweł Kaczmarczyk z AudioFeeling Band.

Loud Jazz Band powstał w Polsce 1989 r. z inicjatywy Mirosława „Carlosa” Kaczmarczyka. Artysta po sukcesie jakim okazała się płyta „4Ever 2U”, nominowana do nagrody Fryderyk i wydana przez legendarną Mercury Records, wyemigrował do Norwegii. Wystartował tam z nową, międzynarodową odsłoną zespołu, nagrywając z nią następnie osiem studyjnych albumów. W ubiegłym roku gitarzysta został uhonorowany wyróżnieniem „Wybitny Polak w Norwegii” za szczególne osiągnięcia muzyczne i rolę animatora kultury obu krajów.

„Szukając tytułu dla naszej nowej koncertowej płyt, zauważyłem, że spojrzenie z dystansem na to co robimy teraz i co do tej pory stworzyliśmy, dodaje muzyce Loud Jazz Band specyficznej wartości. Nasza muzyka jest dużo bardziej dojrzała, uniwersalna i refleksyjna ale grana dłuższą perspektywą niż tylko emocją chwili. To, co słychać na „From the Distance. Live in Warsaw”, to dystans do celu naszego wspólnego muzykowania” mówi Mirosław Kaczmarczyk o nowej płycie Loud Jazz Band.

Muzyka tworzona przez Kaczmarczyka jest konglomeratem różnych stylów, jednakże z relatywnie akustycznym brzmieniem. Komponowane przez „Carlosa” utwory cechuje wyrazista melodia umieszczona w zróżnicowanym obrazie. Inspiracją dla polskiego gitarzysty jest norweska i polska kultura, ale także natura i ludzie obu krajów. W muzyce Loud Jazz Band słychać nie tylko jazz w wydaniu klasycznym, ale również free jazzowym i improwizowanym. Wszystko w połączeniu z dynamiką rocka i world music, tworzy niepowtarzalny, rozpoznawalny styl. Zespół występował na takich festiwalach jak m.in. na Oslo Konserthus (2012), Spirit of Burgas (2010), Jazz Jamboree (2010), Bohema Jazz Festival (2009), Jazz nad Odra (2008), Guitar City Festival (2002), Jazz na Starówce (2001).

„Dokładnie ćwierć wieku temu, "Carlos” postanowił zrealizować własny autorski projekt, opierając jego skład na muzykach, którzy najlepiej pasowaliby do jego artystycznej wizji. Postawił na instrumentalistów uznawanych za spełnienie nadziej naszej muzycznej sceny, wszechstronnych wirtuozów, obdarzonych wrażliwością i kreatywnością. Jak sam mówi, byli najlepsi a słowo kompromis nie istniało. Był jeszcze jeden warunek. Musieli tak samo jak lider wpływać na ostateczne brzmienie, współtworzyć na demokratycznych zasadach, a wskazówki "Carlosa" traktować jedynie jako drogowskazy. Wszystko pozostałe było otwartą księgą a przyszłość zespołu - białą kartą, którą wspólnie zapisują do dzisiaj” – mówi Piotr Iwicki (syntezator), współzałożyciel zespołu.

Gościem specjalnym jubileuszowych koncertów Loud Jazz Band będzie Paweł Kaczmarczyk. Artysta uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich pianistów wielokrotnie otrzymywał prestiżowe nagrody i wyróżnienia takie jak: nominację do Fryderyków w kategorii „Fonograficzny Debiut Roku” (2007) i „Jazzowy Muzyk Roku” (2010) oraz nagrody miesięcznika Jazz Forum „Nadzieja Polskiego Jazzu” i “Najlepszy Pianista Roku” (2010) przerywając tym samym kilkunastoletnie panowanie Leszka Możdżera. Kaczmarczyk współpracuje m.in. z Januszem Muniakiem, Rafałem Sarneckim oraz Mirosławem „Carlosem” Kaczmarczykiem. Obecnie wydaje płyty dla niemieckiej wytwórni ACT Music, dzięki czemu został trzecim polskim muzykiem (po Tomaszu Stańce i Marcinie Wasilewski) nagrywającym dla tak prestiżowej wytwórni w roli lidera własnego zespołu. Jest ceniony przede wszystkim za wirtuozerię, kreatywność i niezwykle dojrzałą technikę.

W skład Loud Jazz Band wchodzą: Mirosław ”Carlos” Kaczmarczyk (gitara), Erik Johannessen (puzon), Wojtek Staroniewicz (saksofon), Paweł Kaczmarczyk (fortepian), Sebastian Haugen (bas), Ivan Makedonov (perkusja), Maciej Ostromecki (instrumenty perkusyjne) i Piotr Iwicki (syntezator).

Promowany album DVD “From the distance. Live in Warsaw” zarejestrowano podczas koncertu 7 października w TR Warszawa. Koncert nagrał Krzysztof Podsiadło, za realizację i montaż DVD odpowiada Paweł Gołębiowski. Mastering audio w innowacyjnym systemie ChevyRay wykonał Piotr Remiszewski w Anaconda Studio. Album zostały oprawione graficznie przez Kubę Karłowskiego z Park Lane.

 


20.02 czwartek g. 19:00 - CENTRUM KULTURY ŁOWICKA, ul. Łowicka 21
21.02 piątek g. 20:00 - CENTRUM KULTURY GRODZISK MAZOWIECKI, ul. Spółdzielcza 8
22.02 sobota g. 19:00 - CENTRUM KULTURY IZABELIN, ul. Matejki 21
23.02 niedziela g. 20:00 - PROGRAM III POLSKIEGO RADIA studio im. A. Osieckiej, ul. Myśliwiecka 3/5/7