LJF: Andrzej Zubek Quartet / Silesian Jazz Quartet // Maria Schneider & Silesian Jazz Orchestra

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Teatr Polski , Bielsko Biała
Data: 
25.02.2012

14. LOTOS Jazz Festiwal Bielska Zadymka Jazzowa

„45 LAT JAZZU W BIELSKU-BIAŁEJ”

Andrzej Zubek Quartet / Silesian Jazz Quartet (Polska)

Andrzej Zubek – fortepian

Bronisław Suchanek – kontrabas

Bogusław Skawina – trąbka

Kazimierz Jonkisz – perkusja

Andrzej Zubek - bielszczanin, absolwent katowickiej Akademii Muzycznej. Kompozytor, aranżer, pianista i dyrygent. Były dziekan Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Jeszcze w Liceum Muzycznym w Bielsku-Białej powołuje do życia zespół jazzowy, który jako „Kwartet Andrzeja Zubka” zdobywa swoje pierwsze laury na festiwalu Jazz nad Odrą ’67 we Wrocławiu. W trakcie studiów zespół został przemianowany na „Silesian Jazz Quartet” działając w środowisku śląskim, koncertując i biorąc udział w niemalże wszystkich festiwalach jazzowych w Polsce. Zaraz po zakończeniu studiów, Andrzej Zubek zostaje nauczycielem akademickim w macierzystej uczelni, gdzie powołuje do życia Big – Band Akademii Muzycznej w Katowicach, którego leaderem jest do dnia dzisiejszego.

W roku 2009 otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych nadany przez Prezydenta RP. Jest uznawany za jednego z nielicznych w Polsce specjalistów w zakresie prowadzenia orkiestr jazzowych. Od 2003 roku do chwili obecnej kieruje specjalnością „Prowadzenie zespołów jazzowych i muzyki rozrywkowej” w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Andrzej Zubek stale współpracuje z Operetką Śląską (Gliwicki Teatr Muzyczny). W latach 1991-2000 był kierownikiem muzycznym, realizatorem i dyrygentem wielu operetek i musicali, mi.in. „West Side Story”, „Wiktoria i jej Huzar”, „Wiedeńska Krew”, „My Fair Lady”. Jako dyrygent współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w Polsce. Bierze udział w licznych warsztatach jazzowych, prowadząc zajęcia z zespołami krajowymi i zagranicznymi.

 

Maria Schneider & Silesian Jazz Orchestra (USA/Polska) PREMIERA!

Maria Schneider - amerykańska kompozytorka, aranżerka, dyrygent. Studiowała kompozycję u Boba Brookmeyera, była asystentką Gila Evansa, jednego z największych aranżerów historii jazzu. Bardzo szybko stała się kontynuatorką stylu Evansa. Swoją własną orkiestrę, Maria Schneider Orchestra założyła w 1993 roku i od tamtej pory zapisuje karty tej formacji wielkimi sukcesami, koncertując na całym świecie. Kompozytorka współpracuje z wieloma sławnymi orkiestrami (Danish Radio Orchestra, Orchestra National de Jazz), a także festiwalami, m.in. The Amarican Dance Festiwal.  Dwukrotna laureatka nagrody Grammy. W roku 2004, dzięki płycie „Concert In the Graden”, zdobyła nagrodę w kategorii Najlepszy Album Jazzowy. Z kolei nagranie z albumu „Sky Blue” (2007 r.) zdobyło statuetkę w kategorii Najlepsza Kompozycja Instrumentalna. Oba wspomniane albumy zdobyły też tytuł „Jazz Album of the Year” przyznawany przez czytelników magazynu Downbeat. Schneider otrzymała także prestiżową nagrodę Jazz Journalist Association jako kompozytor roku oraz w kategorii dużego zespołu muzycznego. W tegorocznej ankiecie Downbeatu zwyciężyła w trzech kategoriach: najlepszy big band (Maria Schneider Orchestra), kompozytor i aranżer.

 

Teatr Polski , godz. 19:00

Rezerwacje i sprzedaż biletów - od godziny 10.00 w dniu 20 stycznia 2012 r. w Biurze Festiwalowym (Galeria Sfera 1, klatka C, piętro 2) lub za pośrednictwem Internetu. Adres mailowy: bilety@zadymka.pl (wszelkie rezerwacje przyjmowane są nie wcześniej niż 20 stycznia 2012 od godziny 10.00). Szczegółowa informacja pod numerem telefonu 33 4827174 w godzinach od 10.00 do 18.00 (poniedziałek – piątek), od 11.00 do 16.00 (sobota).

KARNETY z miejscówkami – 460 PLN

KARNETY bez miejsc siedzących – 370 PLN

pojedyncze bilety z miejscówkami – 110 pln
bilety z miejscówkami w karnecie – 100 pln

pojedyncze bilety bez miejscówek – 80 pln
bilety bez miejscówek w karnecie – 70 pln