LJF: Adam Bałdych Quintet ft. Dana Hawkins / Archie Shepp & Joachim Kuhn WO!MAN

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Galeria Sfera / Klub Klimat, Bielsko Biała
Data: 
22.02.2012

14. LOTOS Jazz Festiwal Bielska Zadymka Jazzowa

„NADZIEJE JAZZU"

Adam Bałdych Quintet ft. Dana Hawkins (Polska/USA)

Adam Bałdych - skrzypce

Paweł Tomaszewski – fortepian

Maciej Kociński – saksofon

Andrzej Święs - kontrabas

Dana Hawkins – perkusja

Adam Bałdach - ten niespełna 30- letni skrzypek, kompozytor, uznawany jest przez wielu krytyków za nadzieję światowej wiolinistyki jazzowej oraz wirtuoza swojego instrumentu. W wieku lat 16 został okrzyknięty „cudownym dzieckiem”. Jest ceniony za osobowość, wizerunek, świeże spojrzenie na muzykę oraz ciekawy i rozpoznawalny styl gry. Jego muzyka, to muzyka skrajności, o krok od wybuchu. Skrajna emocjonalnie, często zestawiająca różne style, wirtuozerska i wciąż poszukująca nowatorskich i intrygujących brzmień. Został wyrzucony ze szkoły muzycznej za niepoprawne zachowanie i jazzowe aspiracje. Jednak parę lat później zdobywa stypendium w prestiżowym Berklee College of Music oraz kończy Akademię Muzyczną w Katowicach z wyróżnieniem. Jest laureatem praktycznie wszystkich najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce. Grał na największych festiwalach w kraju (JVZ Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą) oraz za granicą (JAK ART, JUBILAEI JAZZ FEST, EXPO, POSK). W 2011 roku wylatuje do Nowego Yorku, gdzie nagrywa i koncertuje z takimi artystami jak Taylor Eigsti, John Benitez, Dana Hawkins, Igmar Thomas, Joel Holmes. W tym czasie jego najnowsza płyta "Magical Theatre" zdobywa znakomite recenzje zarówno w Ameryce jak i Europie.

 

"GENIUSZE JAZZU”

Archie Shepp & Joachim Kuhn WO!MAN (USA/Niemcy) PREMIERA POLSKA!

Archie Shepp – saksofony

Joachim Kühn – fortepian

Archie Shepp - jak pisał krytyk Gary Giddins, „nie było w jazzie kogoś takiego jak on”. Archie Shepp, niegdyś jeden z najbardziej wybijających się rzeczników awangardy jest nie tylko saksofonistą i wokalistą, ale także uznanym literatem, poetą i dramaturgiem, a czasem nawet i aktorem. Intelektualista, historyk, pedagog, profesor muzyki afro-amerykańskiej na wyższych uczelniach. Na początku lat 60, zaczął pojawiać się w zespołach znanych koryfeuszy awangardowego jazzu. Grał z Cecilem Taylorem, Billem Dixonem. Razem z Donem Cherrym i Johnem Tchicai, został współliderem grupy The New York Contemporary Five. Odtąd zaczął zakładać własne zespoły, z których najciekawsze okazały się te, które powstały z udziałem Roswella Rudda, Boby’ego Hutchersona i Grachana Moncura. W latach 80 Shepp postrzegany był jako jazzman wszechstronny, którego nie można jednoznacznie sklasyfikować, a który jest w stanie trafić w gusty szerokich kręgów publiczności.

Joachim Kühn - studiował w klasie fortepianu i kompozycji u Arthura Schmidt-Elsey’a w Lipsku. Pod wpływem swojego starszego brata Rolfa, klarnecisty, zainteresował się jazzem. W roku 1961 został zawodowym muzykiem jazzowym, a trzy lata później założył swój zespół. Pierwszy w ówczesnej NRD reprezentujący nurt free jazz. W 1966 roku osiadł w Hamburgu, gdzie wraz ze swoim bratem grał na Newport Jazz Festiwal i nagrywał z Jimmy Garrisonem. Dwa lata później przenosi się do Paryża, gdzie pracuje m. in. z Donem Cherry, Karlem Bergerem, Phillem Woodsem. Jako członek Pierre Courbois „s Association PC , zaczyna wykorzystywać elektroniczne instrumenty klawiszowe. W drugiej połowie lat 70-tych przenosi się do Kaliforni, gdzie pracuje m. in. z Alphonse Mouzonem, Billym Cobhamem, Michaelem Breckerem, Eddie Gomezem.

 

Galeria Sfera / Klub Klimat, godz. 19:00

Rezerwacje i sprzedaż biletów - od godziny 10.00 w dniu 20 stycznia 2012 r. w Biurze Festiwalowym (Galeria Sfera 1, klatka C, piętro 2) lub za pośrednictwem Internetu. Adres mailowy: bilety@zadymka.pl (wszelkie rezerwacje przyjmowane są nie wcześniej niż 20 stycznia 2012 od godziny 10.00). Szczegółowa informacja pod numerem telefonu 33 4827174 w godzinach od 10.00 do 18.00 (poniedziałek – piątek), od 11.00 do 16.00 (sobota).

KARNETY z miejscówkami – 460 PLN

KARNETY bez miejsc siedzących – 370 PLN

pojedyncze bilety z miejscówkami – 110 pln
bilety z miejscówkami w karnecie - 100 pln

pojedyncze bilety bez miejscówek – 80 pln
bilety bez miejscówek w karnecie – 70 pln

(bilet na dwa koncerty)