Letni Festiwal Jazzowy: Branford Marsalis Quartet & Kurt Elling

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Opera Krakowska
Data: 
11.07.2017
Godzina: 
20:00

11-go lipca w Operze Krakowskiej, w aramach 22. Letniego Festiwalu Jazzowego, wystąpią Branford Marsalis Quartet z Kurtem Ellingiem.

Choć Marsalis występował już na Letnim Festiwalu kilkukrotnie, program łączący kwartet słynnego saksofonisty z najwybitniejszym obecnie wokalistą jazzowym - Kurtem Ellingiem zapowiada się sensacyjnie! W sytuacji kiedy odszedł niedawno Al Jarreau i nie wiemy kiedy Bobby McFerrin wróci do śpiewania, właśnie Kurt Elling jest obecnie najbardziej cenionym i rozchwytywanym śpiewakiem jazzowym.

Kwartet Branforda Marsalisa składa się z muzyków o silnych osobowościach i niepodważalnej pozycji na jazzowej scenie. Są to: saksofonista Joey Calderazzo, basista Eric Revis i perkusista Justin Faulkner. Poza świetnym kontaktem poprzez dźwięki, zespół dyskutuje o wszystkim, a wynik jednej z rozmów to album Upward Spiral wydany przez Okeh Records w czerwcu 2016. Zespół zdecydował o zaproszeniu do współpracy Kurta Ellinga ze względu na jego elastyczny głos oraz za to, że jest prawdziwym muzykiem jazzowym. Kwartet działa na zasadzie partnerstwa, nie współpracy, co podkreśla Marsalis. Osobowość Ellinga pozwoliła by jego głos-instrument dopełnił skład.

Każdy utwór na Upward Spiral pokazuje otwartość umysłów artystów. Cechą charakterystyczną dobrego muzyka jest to, że może grać w wielu stylach. Pełnia zaangażowania w proces twórczy pozwoliła na stworzenie treści, których nie powinno się kategoryzować.
Upward Spiral w pełni oddaje ducha stylu Branforda Marsalisa. Według niego filozofia jazzu powinna opierać się na silnej melodii i rytmie. Tak było z wcześniejszymi nagraniami i jest w tym przypadku - każda z kompozycji ma w sobie coś, co sprawia, że długo po wysłuchaniu wybrzmiewa w naszej głowie. To zdecydowanie więcej niż jazz.

CO? – 22. Letni Festiwal Jazzowy: Branford Marsalis Quartet & Kurt Elling
KTO? – Branford Marsalis, Joey Calderazzo, Eric Revis, Justin Faulkner, Kurt Elling
GDZIE? – Opera Krakowska
KIEDY? – 11/07/2017, 20:00