LAJ - Tomasz Stańko | Piotr Damasiewicz Quintet

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Wytwórnia, Łódź
Data: 
30.07.2015
Godzina: 
19:00

30-go lipca, w łódzkim klubie Wytwórnia, w ramach 8. edycji festiwalu Letnia Akademia Jazzu odbędzie się koncert dedykowany twórczości, zmarłego w 2012 roku, saksofonisty Tomasza Szukalskiego. Podczas pierwszej części wieczoru usłyszymy Piotra Damasiewicza wraz z Gerardem Lebikiem. W drugiej części koncertu Tomasz Stańko zagra materiał z albumu "Balladyna", pierwszej polskiej płyty wydanej przez ECM, w nagraniu której brał udział Tomasz Szukalski


Piotr Damasiewicz –  muzyk, kompozytor, trębacz. Założyciel Power Of The Horns. Autor projektów Mnemotaksja, Hadrons, ImproGraphic oraz wespół z Gerardem Lebikiem - VeNN Circles. W swojej twórczości sięga do języka jazzu, XX-wiecznej muzyki klasycznej, muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej, sound artu, elektroakustycznej improwizacji i eksperymentu. Jest laureatem II nagrody w kategorii tematów jazzowych w konkursie im. Krzysztofa Komedy, nagrody kulturalnej Warto przyznawaną przez „Gazetę Wyborczą” oraz Fryderyka, którego w 2013 roku dostał za debiut jazzowy.

Gerard Lebik – muzyk, kompozytor, saksofonista jazzowy, tworzy dźwięk i muzykę poprzez improwizację, notację muzyczną oraz manipulowanie materiałem dźwiękowym, stosuje media akustyczne i elektroniczne.


Tomasz Stańko – trębacz, kompozytor, lider. Niepowtarzalne dźwięki jego trąbki brzmią w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na świecie. Zaczął grać w końcu lat 50. na jazzowej scenie Krakowa. Joachim Ernst Berendt pisał o nim, że był pierwszym w Europie trębaczem grającym free. W latach 60. Stańko stał się filarem kwintetu Krzysztofa Komedy, z którym nagrał arcydzieło europejskiego jazzu, album „Astigmatic”.

W początku lat 70. na czele własnego zespołu Tomasz Stanko Quintet, wszedł do czołówki free jazzu i pojawiał się na najważniejszych europejskich festiwalach. Od lat regularnie pojawia się w pierwszej dziesiątce trębaczy prestiżowej dorocznej ankiety amerykańskiego magazynu „Down  Beat”.  Ta sama ankieta honorowała go również w roli kompozytora. Jako lider wydał ponad 40 albumów, jest również autorem muzyki do wielu filmów i spektakli teatralnych.


CO? – 8. Letnia Akademia Jazzu: Tomasz Stańko | Piotr Damasiewicz - Dzień Szakala
KTO? – Piotr Damasiewicz, Gerard Lebik, Kazimierz Jonkisz, Max Mucha, Artur Tuźnik / Tomasz Stańko,  Adam Pierończyk, Sławomir Kurkiewicz, Olavi Louhivuori
GDZIE? – Klub Wytwórnia, Łódź
KIEDY? – 30/07/2015, 19:00
BILETY? – 25 zł / Karnet: 150 zł - normalny; 140 zł - ulgowy (wszystkie wydarzenia 8 LAJ)