LADO W MIEŚCIE: SzaZaZe plays Themerson / Pictorial Candi

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Powiększenie, Warszawa
Data: 
19.07.2012

LADO W MIEŚCIE: SzaZaZe plays Themerson / Pictorial Candi

SZAZAZE + FILMY THEMERSONÓW Z MUZYKĄ NA ŻYWO
SzaZaZe – czyli Szamburski, Zakrocki, Zemler – to muzycy związani z warszawską sceną niezależną Lado Abc. W ramach interdyscyplinarnych spotkań artystycznych „SzaZa ZapraSza” - w których muzyka łączy się z tańcem, obrazem, z literaturą i słuchowiskiem - trio opracowało oryginalną ścieżkę dźwiękową do niezwykłych filmów Stefana i Franciszki Themerson. Dźwięki perkusji, klarnetów, madoliny, skrzypiec oraz mbiry w sugestywnych i wysmakowanych produkcjach tworzonych na żywo – uzupełniają, dopowiadają i aktywnie komentują dzieła filmowe. Wieczór z zespołem SzaZaZe – podzielony jest na trzy części, w których prezentujemy miniaturę solową w wykonaniu Huberta Zemlera na perkusję i instrumenty perkusyjne, koncert tria Szamburski/Zakrocki/Zemler oraz pokaz filmów eksperymentalnych małżeństwa Themersonów z muzyką tria wykonywaną na żywo.

Stefan i Franciszka Themersonowie byli awangardowymi artystami. To im zawdzięczamy m.in. "Przygodę człowieka poczciwego" czy manifest wolności twórczej i intelektualnej niezależności. W latach 1930-1937 Stefan Themerson wraz z żoną Franciszką zrealizował, przy użyciu nowatorskich technik, pięć filmów awangardowych (m.in. Aptekę i Przygodę człowieka poczciwego - ten ostatni zachował się, w przeciwieństwie do pozostałych przedwojennych realizacji), które uważane są za kamień milowy wn historii polskiego kina eksperymentalnego i awangardowego. Filmy te tworzone były głównie za pomocą oryginalnego urządzenia, umożliwiającego fotografowanie klatka po klatce przedmiotów umieszczanych na przezroczystej kalce. Themersonowie redagowali też czasopismo f.a., poświęcone filmowi artystycznemu.

PICTORIAL CANDI
Pictorial Candi, czyli Candelaria Saenz Valiente, znana w szerszych kręgach jako wokalistka ParisTetris, nagrała pierwszą płytę solową, zatytułowaną Eat Your Coney Island. Hurrra! Specjalnie na tę okazję nauczyła się grać na tandetnej gitarze, co usłyszycie w kilku utworach. Album jest w przeważającej części łagodną podróżą, która zaczyna się piosenkowo, ma parę punkowych momentów, dochodzi do patetycznego orgazmu organowego i kończy się psychodelicznym dziełem rozpisanym na puzony. Wyraźnie słychać tu uwielbienie dla R. Steviego Moore’a, Daniela Johnstona, Skipa Jamesa oraz wszystkiego, co brzmi low-fi i jak z kasetowca. Gdy rozmawiamy z Pictorial Candi, mówi nam z naciskiem, plując okruszkami suchego herbatnika, jak głęboko gardzi przeprodukowanymi do bólu „zajebistymi bitami” i całą paletą bzdurnych zabiegów, dzięki którym kiepskie kawałki stają się niby znośne.
Czego można się spodziewać pod względem stylu: asian/caribean – muzyka dawna/pop – punk/rock – eksperyment – muzyka kameralna – akompaniament dla myśli.

W składzie koncertowym pojawi się miedzy innymi Ola Rzepka (Drekoty), Adam Byczkowski (Kyst) oraz Marcin Masecki.

Klub Powiększenie, godz. 21:00

wstęp wolny