LADO w Mieście: Paristetris / Dyży Jack Udaje Starych Singers / Xenony

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Plac Zabaw, Warszawa
Data: 
07.08.2014
Godzina: 
20:00

Warszawskie wydawnictwo Lado ABC świętuje w tym roku 10 lat swojej muzycznej aktywności. Z tej okazji, w ramach wakacyjnego cyklu koncertów Lado w mieście usłyszymy chyba prawie wszystkich artystów, których muzyka przewinęła się od 2004 przez magnetofony Lado! Koncerty odbywać się będą w każdą środę i czwartek między 2 lipca a 28 sierpnia. 7-go sierpnia w Cafe Kulturalna wystąpi Paristetris, Dyży Jack Udaje Starych Singers oraz Xenony.

PARISTETRIS
Najbardziej japoński z polskich zespołów. Albo amerykański. I mimo wszystko warszawski. Trudno powiedzieć, czym tak naprawdę jest Paristetris, z początku trio Candelarii Saenz Valiente, jej męża Marcina Maseckiego i Macia Morettiego, które później powiększyło się o gitarzystę Bartka Tycińskiego, Roberta Bęzę (vel VJ Benza) i DJ-a Lenara. Ma w sobie inspiracje z całego świata i całego spektrum muzyki popularnej - od dzikości Melt Banana, przez niepokój Angelo Badalamentiego, po nieprzewidywalność Deerhoof, kicz pulpy, blichtr ośmiu bitów, grupową introspekcję i internetowe zdystansowanie. Jest z nimi tak, że im więcej się o nich mówi, im bardziej chce się ich zanalizować i zrozumieć, tym więcej się znajduje. Niekończąca się piñata, pieróg obfitości.
Paristetris wydał dwie płyty - nagraną tu "Paristetris" z 2009 i nagraną tam, w Ameryce Południowej, "Honey Darlin" z 2010. Trzecia wyjdzie, ale jeszcze nie wiadomo kiedy.

DUŻY JACK UDAJE STARYCH SINGERS (RU)
Na dziesiąte urodziny udało się wskrzesić wszystkie rozwiązane albo zawieszone zespoły i projekty, które wydały albumy w Lado ABC. Poza jednym - Starymi Singers. Prawdziwy tego powód pozostaje tajemnicą (w zakulisiach mówi się o aferze z platynową kasetą za "Ombreolę"), ale w ich miejsce wystąpi zespół-podróba: Duży Jack. Duży Jack to projekt Tomka Dubiela i Pawła "Bebecha" Górskiego, aktualnie rozszerzony o Piotra Bukowskeigo (Xenony, Hokei) i Johnsona Twixa (T'ien Lai, powstały z inspiracji m.in. Starymi Singers. Chcą wydać płytę. Na Lado w Mieście 2014 wystąpią w oryginalnym, dwuosobowym składzie, oddając Singersom hołd i zbierając za nich oklaski.

XENONY
Xenony to projekt Piotra Bukowskiego, gitarzysty Hokeia, Stworów i Dużego Jacka i jego komputera. Brzmienie, zamysł i dusza Xenonów przywodzą na myśl oczywiste i znane obrazy nostalgii za przełomem lat 80 i 90, pierwszymi komputerami, które jakimś cudem znalazły się w ciasnych m2, fascynacji nimi, nieświadomego poszerzania swoich horyzontów i budowania kreatywności. Jednak muzyka Xenonów (które na żywo rozrastają się do kwartetu) to nie banalny chiptune czy muzyka 8-bitowa - to post-rock, muzyka kameralna, współczesny minimalizm i trochę mistyki cyfrowej.
Na "XE", debiutanckiej płycie projektu, poza oryginalnymi kompozycjami Bukowskiego znajdują się też remixy dwóch kompozycji z amigowych klasyków - "The Chaos Engine" i "Xenon", od którego wszystko się zaczęło.

CO? – Lado w Mieście: Paristetris, Dyży Jack Udaje Starych Singers, Xenony
KTO? – Paristetris, Dyży Jack Udaje Starych Singers, Xenony
GDZIE? – Cafe Kulturalna, Warszawa
KIEDY? – 07/08/2014, 20:00
BILETY? – wstęp wolny