LADO w Mieście: Cukunft, Rogiński/Masecki/Moretti, Tupika

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Cafe Kulturalna, Warszawa
Data: 
27.08.2014
Godzina: 
22:00

Warszawskie wydawnictwo Lado ABC świętuje w tym roku 10 lat swojej muzycznej aktywności. Z tej okazji, w ramach wakacyjnego cyklu koncertów Lado w mieście usłyszymy chyba prawie wszystkich artystów, których muzyka przewinęła się od 2004 przez magnetofony Lado! Koncerty odbywać się będą w każdą środę i czwartek między 2 lipca a 28 sierpnia. 27-go sierpnia w Cafe Kulturalnej wystąpi Cukunft, grupa Rogiński/Masecki/Moretti oraz Tupika.

ROGIŃSKI/MASECKI/MORETTI
To jest takie trio, w którym grali Raphael Rogiński, Marcin Masecki i Macio Moretti, w najlepszych czasach Chłodnej 25, gdy każdy grał z każdym. Ich drugie spotkanie, czysta improwizacja bez "umawiania się", zostało zarejestrowane i wydane jako "2525252525", druga płyta z serii "Supported by Lado". Niedługo później trio zagrało koncert na Placu Zbawiciela, zapisany w annałach ze względu na brutalną interwencję Straży Miejskiej (na długie lata przed tym, jak takowe zdarzały się co wieczór).
To jest takie trio, które, podobnie jak kilka innych zespołów i projektów wskrzeszonych na Lado w Mieście X, bardziej fascynuje nie tym, jakie kiedyś było, ale tym, co może zrobić wracając na scenę teraz.

TUPIKA
Zespół powstały w 1999, tworzony przez klarnecistę Pawła Szamburskiego, skrzypka Patryka Zakrockiego (którzy w mniej więcej tym samym czasie stawiali pierwsze kroki z Sza/Zą) i kontrabasisty Norberta Kubacza. Powstawał w czasach regularnych spotkań z muzyką improwizowaną - Djazzpor i Galimadjazów, w których każdy grał z każdym, a zespoły i projekty kwitły tak bujnie, że o niektórych z nich nie pamiętają już pewnie sami muzycy.
Tupika była "naiwna i brutalna"; muzyka tria opierała się na intuicyjności i próbie grania w zgodzie z naturą, była czystą radością wynikającą z obcowania trójki przyjaciół na scenie.
Pierwszym wydawnictwem Tupiki był CD-R "Recording session at rudera" z 2002, drugim - "Broń rasowego marzenia" wydana przez Lado w 2006. Trio nie koncertowało od 2008 i podobnie jak z innymi projektami z początku lat dwutysięcznych, ich powrót na scenę może być równie ciekawy jak ich dotychczasowy dorobek.

CUKUNFT
Cukunft (צוקונפֿט) to w jidysz "przyszłość". To także nazwa lewicowej żydowskiej organizacji młodzieżowej powstałej w 1910 roku, która brała udział w powstaniu w getcie.
Zespół Cukunft powołał do życia podróżnik i odkrywca Raphael Rogiński. Skupia się on na utrzymywaniu tradycji europejskiej muzyki żydowskiej, choć w jego muzyce słychać wpływy kultur żydowskich i estetyk ze wszystkich czasów i z całego świata, od starożytności po dzisiejsze nowojorskie podziemie jazzowe.
W poprzednim składzie (Raphael Roginski, Paweł Szamburski i Tomasz Duda) zespół opracował utwory kompozytora i poety żydowskiego Mordechaja Gebirtiga, żyjącego i tworzącego w międzywojniu, materiał ten został wydany jako CD-R "Lider fun Mordechaj Gebirtig" w 2005.
W obecnym skłądzie (Rogiński, Szamburski, Michał Górczyńśki i Paweł Szpura) Cukunft wykonuje dzieła polskich kompozytorów i poetów żydowskich (Icyk Manger, Mosche Shneur i innych) oraz autorskie kompozycje Raphaela Rogińskiego. W Lado ABC wydał "Itstikeyt / Fargangenheit" (2010) i "Wilde Blumen" (2013).

CO? – LADO w Mieście: Cukunft, Rogiński/Masecki/Moretti, Tupika
KTO? – Cukunft, Rogiński/Masecki/Moretti, Tupika
GDZIE? – Cafe Kulturalna, Warszawa
KIEDY? – 27/08/2014, 22:00
BILETY? – wstęp wolny