LADO w Mieście: 67,5 Minut Projekt / Baoba Stereo Club + Mauricio Takara / Meritum

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Plac Zabaw, Warszawa
Data: 
31.07.2014
Godzina: 
20:00

Warszawskie wydawnictwo Lado ABC świętuje w tym roku 10 lat swojej muzycznej aktywności. Z tej okazji, w ramach wakacyjnego cyklu koncertów Lado w mieście usłyszymy chyba prawie wszystkich artystów, których muzyka przewinęła się od 2004 przez magnetofony Lado! Koncerty odbywać się będą w każdą środę i czwartek między 2 lipca a 28 sierpnia. 30-go lipca na Placu Zabaw wystąpią 67,5 Minut Projekt, Baoba Stereo Club + Mauricio Takara oraz Meritum.

Zespół Meritum został powołany do życia przez Pawła Szamburskiego latem 2001 roku. W pierwszym składzie pojawił się Tomasz Bandyra grający na gitarze basowej, Patryk Zakrocki na gitarze elektrycznej oraz Rafał Listopad na perkusji. Początkowo Meritum próbowało łączyć akustyczny hip-hop oraz instrumentalną muzykę jazzową, jednak wkrótce idea zespołu zaczęła się przekształcać, pojawiły się nowe inspiracje, nowe pomysły, a muzyka stawała się coraz bardziej skomplikowana i głęboka. Ambicje oraz możliwości techniczne rosły więc i skład musiał ulec zmianie. Do zespołu doszedł Karol Maśluszczak na pianinie elektrycznym, Dj D-Art., wkrótce po nim Dj Lenar i w końcu Łukasz Moskal, który grając niezwykle dynamiczne bębny, rozwinął rytmiczne możliwości grupy. W 2002 roku opracowany był pierwszy repertuar, kilka dojrzałych kompozycji. Meritum występowało w jazzowych klubach stolicy, na wernisażach artystycznych, na imprezach z muzyką improwizowaną - "Djazzpora". Gdy w 2003 roku zespół miał wystąpić w ramach festiwalu Warsaw Summer Jazz Days, a perkusista Łukasz Moskal koncertował w tym czasie z Justyną Steczkowską – potrzebne było zastępstwo. Pojawił się Roman Ślefarski, który zauroczył wszystkich swoim wyczuciem muzycznym i osobowością. Tak ustalił się ostateczny skład Meritum. Zespół pojechał w trasę koncertową po północnej Norwegii, grał za kołem podbiegunowym w miejscowości Bodo oraz Mo i Rana. Niedługo potem powstała pierwsza płyta długogrająca wydana nakładem wytwórni Lado ABC. Muzyka Meritum zagościła między innymi w Gdyni, Poznaniu, Olecku, Toruniu, Pszczynie, Raciborzu, Krakowie, Bydgoszczy, Łodzi i Gdańsku.
21 kwietnia 2006 ukazała się ich druga płyta "Szcz" w wytwórni Lado ABC. Meritum cały czas zmienia się i dojrzewa, muzycy pracują nad rozwinięciem możliwości kolektywnej improwizacji, utwory mają teraz bardziej drapieżny charakter, więcej tu wolności w podejściu do ustalonych aranżacji i kompozycji. Na "Szcz" pojawili się również goście – wirtuozi swoich instrumentów

CO? – LADO w Mieście: 67,5 Minut Projekt, Baoba Stereo Club + Mauricio Takara oraz Meritum
KTO? – 67,5 Minut Projekt, Baoba Stereo Club + Mauricio Takara oraz Meritum.
GDZIE? – Plac Zabaw, Warszawa
KIEDY? – 31/07/2014, 20:00
BILETY? – wstęp wolny