KZJ: Musica Pictura Erit - wernisaż wystawy Marty Ignatowicz

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Harris Piano Jazz Bar, Kraków
Data: 
29.10.2011

56. Krakowskie Zaduszki Jazzowe

Musica Pictura Erit - wernisaż wystawy Marty Ignatowicz

Musica Pictura Erit- czyli muzyka będzie obrazem. To wejście do głowy w sam tygiel twórczy - do przeżyć komponujących podczas tworzenia. Zapis fotograficzny tonacji muzycznych, które muzycy przeżywają w kolorze, jasnościach, ciemnościach, nasyceniu, kontrastach, barwach, fakturze, kształtach, wzorach, przestrzeni, emocjach, ruchu - w każdym dźwięku, relacji pomiędzy nimi, we współbrzmieniu instrumentów, głosów.

To pomost, korelacja, komparatystyczna zależność między obrazem i muzyką, pomiędzy grającym i słuchaczem, pomiędzy tworzącym i czytającym tworzenie. Korespondencja sztuk -aby obraz można było usłyszeć, aby muzykę można było zobaczyć.

Jako muzyk na fotografię muzyczną patrzę muzycznie. Rozumiem emocje komponujących, ludzi świadomych tonacji i ich następstw. Postanowiłam zrobić duży ukłon w stronę muzyków - bo brakuje mi w polskiej fotografii zdjęć muzycznych. Przeprowadzałam wśród nich ankiety i długie rozmowy - jak czują tonacje, jakie wyzwalają emocje. Na podstawie tego tworzyłam zdjęcia - będące jednocześnie zapisem emocji podczas grania - na koncertach.

Z nich powstało 14 tonacji w obrazie. Zapraszam do słuchania obrazu, oglądania dźwięków. Do najlepszego dla nich miejsca w Krakowie. Po oficjalnym zakończeniu wystawy zdjęcia pozostaną w Harrisie jako stała ekspozycja klubu.

Marta Ignatowicz

Harris Piano Jazz Bar, godz. 21:00

wstęp wolny