Krokus Jazz Festiwal: Włodek Pawlik Trio

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Sala Widowiskowa JCK, Jelenia Góra
Data: 
24.10.2014
Godzina: 
20:00

24-go października, w Jeleniogórskim Centrum Kultury, w ramach Krokus Jazz Festiwal wystąpi Włodek Pawlik Trio  z programem - acoustic „Night In Calisia”.

Pierwszy polski jazzman uhonorowany prestiżową nagrodą Grammy. Dzięki niemu polski jazz ponownie zatriumfował na światowych salonach. Nagoda Grammy zwróciła uwagę na tego fantastycznego pianistę, który obecny jest na polskiej scenie jazzowej od ponad 20 lat. Oprócz wyróżnionego nagrodą Grammy albumu „Night in Calisia”, Włodek Pawlik skomponował m.in. muzykę do filmu „Rewers”, za którą otrzymał nagrodę filmową Orły 2010. Zdobył Fryderyka 2005 za misterium „Stabat Mater" i nagrodę TVP Kultura 2006 za album „Anhelli”. Włodek Pawlik swoje pierwsze trio założył w 1986 roku w Hamburgu współpracując z wieloma znanymi europejskimi kontrabasistami m.in.ze Szwedem Lucasem Lindholmem, Szwajcarem Hansem Hartmannem, w końcu ze znakomitym polskim jazzmanem Zbigniewem Wegehauptem. Do perkusistów współpracujących na przełomie lat 80’ i 90’ należeli m.in. Dirk Achim Dhonau, Peter Jankowski , Bogdan Ślusarski i wreszcie Cezary Konrad. W 1997 r. wydany został podwójny album „Standards Live”, który jest unikalną rejestracją dwóch koncertów, jakie odbyły się w słynnym warszawskim klubie jazzowym „AKWARIUM”. Płyta ze standardami w wykonaniu Włodek Pawlik Trio zyskała miano wydarzenia muzycznego w Polsce i za granicą, czego dobitnym przykładem było zaproszenie grupy na jeden z największych festiwali jazzowych na świecie North Sea Jazz Festival w Hadze w 1998 roku. Zespół został tam przyjęty owacją na stojąco, grając w „prime time” po grupach Brada Mehldaua i Melgrew Millera.W roku 2002 Zbyszka Wegehaupta zastąpił na kontrabasie jego utalentowany uczeń Paweł Pańta. Wizytówką muzyczną zespołu w nowym składzie był album „Anhelli” który ukazał się na przełomie 2005 i 2006 roku. Premiera koncertowa projektu miała miejsce w Sali Kongresowej w Warszawie w ramach międzynarodowego JVC Jazz Festival 2005. Entuzjastyczne przyjęcie publiczności i znakomite recenzje były świetnym wstępem do wydania albumu, który uzyskał miano „Złotej Płyty”, otrzymał nagrodę TVP Kultura za największe jazzowe wydarzenie w Polsce i był nominowany do nagrody „Fryderyk”. Muzyka z tej wyjątkowej płyty skomponowanej przez Włodka Pawlika i inspirowanej poematem mistycznym Juliusza Słowackiego zyskała szerokie grono fanów w całej Europie.

Włodek Pawlik Trio otrzymuje zaproszenia na polskie i międzynarodowe festiwale z ofertami wykonania tego repertuaru. Zespół występował m.in. na European Jazz Festival w Atenach, International Jazz Festival w Warnie (Bułgaria), Brasov Jazz Festival (Rumunia) oraz dał szereg koncertów na Węgrzech w Niemczech i na Ukrainie. Włodek Pawlik Trio, to również sekcja rytmiczna, której kunszt można usłyszeć w nagraniach kompozycji Pawlika do nagrodzonego m.in. za muzykę do filmu „Rewers”, jak również w projektach związanych z poezją: m.in. Pawlik/Iwaszkiewicz „Struny na Ziemi” (Lora Szafran, Marek Bałata ­ vocal; Robert Więckiewicz – recytacje) czy Pawlik/Czechowicz ”Wieczorem” (Dorota Miśkiewicz, Kuba Badach i inni).Niesamowitą synergię muzyczną jaką osiągnęli między sobą Pawlik, Pańta i Konrad można też usłyszeć na najbardziej znanych albumach pianisty „Jazz Suite Tykocin „Nostalgic Journey” z Randym Breckerem i Filharmonią Podlaską pod dyr. Marcina Nałęcz­ Niesiołowskiego i przede wszystkim na albumie „Night in Calisia”, uznanym przez Grammy Award Academy za „Najlepszy Album Jazzowy ” w kategorii „Duży Zespół Jazzowy” w styczniu 2014 roku. Oba te albumy zostały wydane w USA przez Summit Records. Podczas tegorocznego Krokus Jazz Festiwal pianista wystąpi ze swoją stałą sekcją: Paweł Pańta – kontrabas i Cezary Konrad – perkusja. To właśnie oni towarzyszyli Włodkowi Pawlikowi podczas nagrania płyty „Night In Calisia”, którą to akustyczną wersję tej fantastycznej płyty zaprezentują muzycy „na żywo”.

CO? – Krokus Jazz Festiwal: Włodek Pawlik Trio
KTO? – Cezary Konrad, Paweł Pańta, Włodek Pawlik 
GDZIE? – Sala Widowiskowa JCK, Jelenia Góra
KIEDY? – 24/10/2014, 20:00
BILETY? – 45 zł