Kristen (Premiera Płyty - 'The Secret Map')

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Pardon, To Tu, Warszawa
Data: 
30.09.2014
Godzina: 
20:30

Mówiono o nich 'legenda podziemia', 'weterani polskiej sceny niezależnej' czy 'jeden z najlepszych polskich zespołów gitarowych', a tak naprawdę rzadko kiedy wspomina się o tym, ze najważniejsze cechy tego zespołu to jego wiarygodność i autentyczność - zespół Kristen wystąpi 30-go września w Pardon, To Tu. Koncert będzie premierą nowej płyty zespołu 'The Secret Map'.

 

Kristen zespół założony w Szczecinie w 1997 roku przez Michała Bielę oraz braci Mateusza i Łukasza Rychlickich. Na pierwszej płycie Kristen, wydanej w 2000 roku, brzmienie zespołu jest surowe, bliskie math rockowi i muzyce noise, aczkolwiek zawiera już w sobie cechy, które do dziś stanowią o oryginalności zespołu: oszczędność w dozowaniu dźwięku, umiejętne budowanie nastroju, finezyjne i precyzyjne melodie, inteligentne teksty.

Na kolejnych albumach zespół rozwijał tę formułę. Kolejne wydawnictwo, Stiff Upper Worlds, wydane w 2002 roku zawiera muzykę bardzo jednorodną. Brzmienie nadal jest oszczędne, lecz łagodniejsze niż na pierwszej płycie. Muzyka często ma charakter medytacyjny i oniryczny, a elementy noisowe zostały ograniczone do dwóch-trzech momentów.

Trzecia płyta, Please Send Me a Card (2003) została nagrana z drugim gitarzystą, Marcinem Piekoszewskim (również PLUM, Woody Alien, czy Houdini, a także grupą zaprzyjaźnionych muzyków, przede wszystkim trębaczem Arturem Majewskim i saksofonistą Adamem Pindurem z zespołu Robotobibok. Dzięki udziałowi takich instrumentów jak trąbka, saksofon czy skrzypce muzyka Kristen stała się bogatsza brzmieniowo. Muzycy całkowicie porzucili gitarowy brud i poświęcili się budowaniu koronkowo skomplikowanych melodii.

Kolejną płytą Kristen był wydany w 2005 roku album Night Store. Na basie wystąpił tam Konrad Smoleński, nowy członek zespołu. Na tej płycie kompozycje stały się krótsze i zyskały na intensywności.

W grudniu 2011 ukazała się entuzjastycznie przyjęta mini-CD "An Accident" (Supported by Lado), z czterema najnowszymi utworami zespołu.

CO? –  Kristen (Premiera Płyty - 'The Secret Map')
KTO? – Michał Biela, Łukasz Rychlicki, Mateusz Rychlicki, Maciek Bączyk
GDZIE? – Pardon, To Tu, Warszawa
KIEDY? – 30/09/2014, 20:30
BILETY? – 25 zł